Ağrıyan Dirsekler İçin Hızlı Tedavi Yöntemleri

Pek çok hasta dirsek ağrısı şikayeti ile kliniğimizi ziyaret etmektedir. Dirsek oldukça farklı bir eklemdir. Bağımsızlığınızı korumanıza yardımcı olan dirsekler ne yazık ki çeşitli sebeplerden dolayı ağrı yaratmaktadır. Kemikler, kaslar, bağlar ve tendonlardan oluşan bu dirseklerde meydana gelen ağrıların en yaygın nedeni iki tendondan birinin ya da her iki ikisinin iltihaplanmasıdır. Günlük işler, ev işleri, tenis, golf vb. sporlar ile ilgilenmek de bu ağrıya sebep olabilmektedir.

Dirsek ağrısı şikayetinden muzdarip olan hastalarımızın ağrıları ne yazık ki üst ya da alt kola geçmekte ve dağılmaktadır. Ayrıca bu ağrının bir başka sebebi de kırıklar olabilmektedir. Dirsek bağlarında meydana gelen yırtıklar ve burkulmalar ile eklem yastıklarının iltihaplanması da bu rahatsızlığın sebebi olabilmektedir.

Bu ağrının giderilmesi için pek çok teknik kullanılmaktadır. Ancak tedavi süreci kadar sonrası da önemlidir. Dirseğinizin iyileşmesinin ardından kaslarınızı güçlendirmek için egzersizlere devam etmelisiniz. Kasların güçlenmesi ve enerji depolanabilmesi için zamana ihtiyacınız olacak. Dirsek ağrısı ayrıca eklemdeki çıkıktan kaynaklanıyor da olabilir. Dirsekleri oluşturan kemiklerden bir tanesi çıktığında ve düşme gibi durumlar olduğunda dirsekte çıkma meydana gelebilir. Özellikle bu durum ile küçük çocuklarda karşılaşmaktayız. Ağrının sebebi kırık da olabilir. Araba kazaları, spor esnasında temas gibi sebeplerden dolayı kırılma yaşanabilir.

Dirsek ağrısı şikayetlerinin bir başka sebebi de burkulmalar olabilir. Kasların gerilmesi ve yırtılması sonucu ortaya çıkan bu şikayetten kurtulmanız noktasında fizyoterapistlerimizden destek alabilirsiniz. Ameliyat sonrası rehabilitasyon, kas güçlendirme gibi rahatsızlıklarınız için sizlere uygun tedavi yöntemi sunuyoruz.  Bu ağrılar çok yaygın olmakla birlikte kırık ve çıkık olmadığı sürece birkaç gün içinde ortadan kaldırılması mümkündür.

Bizler cerrahi işlem gerektirmeden ağrı şikayetleriniz den kurtulmanıza yardımcı oluyoruz. Hareket esnekliği sebebi ile eklemler ve etrafında bulunan kaslarda zayıflama meydana gelebilmektedir. Bunun için egzersiz ve uzun süre dinlenme önemli rol oynamaktadır. Basit egzersizler ile sorunun riskleri ortadan kalkar. Böyle bir ağrı şikayetiniz olduğunda durum daha da ilerlemeden hemen kliniğimize gelerek tedavi olabilirsiniz.

Mehmet ŞEN

Benim hayatımın merkezine aldığım özelliğim iyi bir izleyici olmam. İşim her ne kadar insan anatomisi üzerine ilerliyor olsa da duyguların anatomiye verdiği etkiyi gözardı etmek büyük hata olurdu. İnsan anatomisi psikoloji ile birlikte aynı çarklının zinciri olarak ilerler. Bu sebeple hastalarımla tedaviye başlamadan önce onları izlerim. Duygular ve reaksiyonlar hastalığın ilerleyiş biçimlerini en çıplak hali ile ele veren temel reflekslerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir