Boyun Fıtığı Tanısı Nasıl Konulur?

Boyun fıtığının en sık ve en erken rastlanan belirtisi boyun bölgesinde oluşan ağrıdır.Her boyun ağrısı fıtığa bağlı olmadığı için ayırıcı olarak ağrı daha dirençlidir,kola,sırta ve enseden başa doğru yayılım gösterebilir.Ağrının şiddeti boyun hareketlerinden etkilenir.Ağrının yanında,fıtığın sinire yaptığı basıya bağlı olarak kollarda ve ellerde uyuşma,kuvvet azalması,el becerilerinde azalma ve kolda incelme gibi nörolojik belirtiler de görülebilir.

Öksürme,hapşırma,ıkınma gibi kafa içi basıncı arttıran durumlarda ağrının artıyor olması bize var olan bir fıtığı düşündürebilir.Hastanın öyküsü,fiziki ve nörolojik muayenenın dışında röntgen,MRI veya Bilgisayarlı Tomografi gibi görüntüleme yöntemleri, tanıyı kesinleştirmede yardımcıdır.

Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri:

Boyun fıtığı vakalarının çok büyük bir kısmı cerrahiye gerek olmadan tedavi edilebilir. Hafif olgularda istirahat, GYA düzenlemesi ve boynun doğru kullanımı konusunda eğitim verilmesi şikayetleri azaltabilir. Bu hastalara egzersiz alışkanlığı kazandırılmalı ve takibi yapılmalıdır.

Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlara da tedavide sıklıkla yer verilir. Bazı durumlarda geçici bir süreliğine boyunluk kullanılması gerekebilir.

Daha ileri seviyelerde yukarıdaki tedavi yaklaşımlarına cevap vermeyen hastalarda fizik tedaviye başvurulur. Sıcak uygulamalar ,ultrason ,lazer ,ağrı kesici ve kas güçlendirici akım tedavileri, masaj, mobilizasyon ,manuel terapi, Hilterapi (yüksek yoğunluklu lazer tedavisi),kuru iğneleme, bantlama, traksiyon en sık kullanılan fizik tedavi yaklaşımlarıdır.

Bunlar dışında tamamlayıcı ve destekleyici tedavi olarak ,akupunktur ,nöral terapi, kupa veya ozon tedavisi de boyun fıtığı tedavisinde kullanılabilir.DRX-9000 spinal dekompresyon tedavisi etkilenen disk seviyesinde negatif basınç oluşturarak kontrollü traksiyon sağlar.

Ağrının rahatlaması için boyun bölgesine epidural enjeksiyonlar ve sinir blokları yapılabilir.

Boyun,sırt ve omuz bölgesindeki kaslara tetik nokta enjeksiyonu yapılabilir.

Egzersiz tedavide çok önemli bir yer tutar ve tedavinin ayrılmaz bir parçasıdır. Öncelikle omurganın doğru kullanımı ve GYA konusunda hastaya rehberlik edilmelidir.Daha sonra esneme,germe,kuvvetlendirme ve postür egzersizlerini kapsayan bir program oluşturulmalıdır.Her egzersiz programı değişkenlik gösterir çünkü hastaya özeldir.

Cerrahi Yöntemler:

Tedavide cerrahiye nadiren ihtiyaç duyulur.Konservatif tedaviden fayda görmeyen ve çok ileri derecede nörolojik kayıpları olan hastalarda başvurulacak son çaredir.

Günümüzde tedavi için mikrocerrahi yöntemi kullanılıyor.Geleneksel cerrahi yöntemler,geniş alanda doku tahribatına neden olur.Omurilik ve sinir dokusu rahatlar fakat omurganın fonksiyonunun bozulmasına yol açar.Mikrocerrahi yönteminde 1.5cm’lik cilt kesisi yapılır.Doğal doku planları kullanılarak disk mesafesine girilir,omurilik ve sinir dokusu rahatlatılır.Omurganın fonksiyonu korunduğu için hasta günlük yaşamına hızlı bir şekilde dönüş yapabilir.

Fıtık Patlaması Nedir?

Bazı hastalarda tedavileriye geç kalındığında ya da travma nedenli fıtık patlayabilmekte. Omurgadaki disklerin baskı altında kalması sonucu nücleus pulpozus anulus fibrozus’un dışına çıkar ve bölgedeki omuriliğe,sinir köklerine ve sinirlere yapışır.Bu durum ‘Fıtık Patlaması’ olarak ifade edilir.

Patlamış Fıtık İyileşir Mi?

Bel fıtığı çoğunlukla kendi kendine iyileşir.Vücudun bunu kendiliğinden yok edecek ve oradaki ödemi çözecek hücreleri,enzim ve hormonları vardır.Bu tür fıtıklar sadece ağrıya sebep oluyor,sinir ezilme bulgusu yoksa ağrı kesici verilmesi durumunda çoğunlukla kendiliğinden iyileşir.Ağrı azaltıldığında veya geçirildiğinde fıtığın vücut tarafından yok edilmesi için gerekli zaman ve konfor sağlanmış olur.

Boyun Fıtığı İçin Boyunluk Takmak Gerekiyor Mu?

Konservatif tedavinin başında akut ağrılı durumlarda ilk 3-4 gün boyunluk kullanılabilir.Özellikle kısa süreli yolculuklarda veya iş sırasında boyunluk kullanımı önemlidir.Son çalışmalarda boyunluğun uzun süreli kullanımının kaslarda zayıflık ve boyun hareketlerinde kısıtlılığa yol açtığı görülmüştür.Boyun fıtığı için kullanılan boyunluğun ön tarafı dar,arka tarafı ise geniş olmalıdır.Böylece boynun öne eğilme hareketinin omuriliğe yaratacağı baskı azalır ve hasta daha az ağrı hisseder.

Boyun Fıtığı Tedavisinde Çekme ve Germe Yöntemleri Etkili Midir?

Boyun fıtığı tedavisinde bu yöntemlerin amacı fıtıklaşma bölgesindeki kan akımını arttırmak,stresi azaltmak ve güçlenmeyi sağlamaktır.

Her Boyun Ağrısı Fıtık Mıdır?

Her boyun ağrısı fıtık nedenli değildir.Kas ağrıları,boyun kemik düzleşmesi,boyun kemik eğrilikleri,kemiklerde kireçlenme,boyun omurilik darlığı,omurilik enfeksiyonları ve tümörleri boyun fıtığı ile karıştırılabilmektedir. Ayrıca boyun fıtığı hakkında tüm detaylara bu sayfadan da ulaşabilirsiniz.

Boyun Fıtığından Korunmak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Boyun fıtığının en önemli nedenlerinden biri strestir.Bunun için eğer korunmak isteniyorsa öncelikle stresten olabildiğince uzak kalınmalıdır.Hareketsiz kalmamaya özen gösterilmeli.Yapılabilecek en basit egzersizler bile uzun vadede bir çok hastalığa karşı korunma sağlar.Ani ve ters hareketler yapmaktan kaçınılmalı ve dikkatli olunmalı.Uygun yastık seçimi önemlidir,boyun kavitesini dolduran bir yastık ideal kabul edilir.Bilgisayar ve cep telefonu kullanırken veya televizyon izlerken postüre özen gösterilmelidir.Aksi takdirde boyuna fazla yük binmesi sonucu baş-boyun-sırt ağrısı gibi problemler açığa çıkar.

Kaan AKIN

Hastalarımla ayrı bir iletişimimiz var, aile gibiyiz. Tedavi yöntemlerimi uygulamadan önce hastalarımı dinler, onları analiz ederek ihtiyaçlarını tespit eder ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda bir tedavi programı hazırlarım. Tedavi sırasında uyguladığım metodlar tamamen bilime dayalı, başarısı kanıtlanmış metodlardır. Onların bana söylediği her cümleyi dikkatle dinleyip, spesifik ve aspesifik olarak ayrıştırır sonra da spesifik olan belirtiler ve bulgular ışığında bir tedavi planı hazırlarım.