Ameliyatsız Fıtık Tedavisi Manuel Terapi

Halk arasında fıtık olarak bilinen disk hernisi herni, doku ya da kasların bulunduğu boşluk alanından dışarı çıkması veya kayması olarak tanımlanabilir. Fıtık dendiğinde akla karında meydana gelen fıtıklar gelse de bel ve boyun fıtığına da toplumda çok ciddi oranda rastlanılmaktadır. Omurlar arasında yer alan disklerin dışarı taşması olarak ifade edilen fıtık, deri altında şişlik ve ağrı gibi durumlar da meydana getirmektedir. Disk hernisi ortaya çıktığında, hastalarda kasılma, uyuşma ve ağrı görülmektedir.

Ağrılı durumların ortadan kaldırılması ve aktivite bozukluklarının düzeltilmesi amacı ile son yıllarda ameliyatsız tedavi yöntemlerinden olan manüel terapi kullanılmaktadır. Kasılma ve ağrı gibi şikâyetlerde manuel yöntemler ile yüz güldürücü sonuçlar alınabilmektedir. Özellikle birinci ve ikinci derece fıtıklarda manuel terapi çok etkili bir yöntemdir. İki kemik arası açılarak bası azaltılır. Kemik dizileri sağlamlaştırılır. Eklemler hareketlendirilir. Spazmlar ortadan kaldırılır. Üçüncü ve dördüncü derecede fıtıkların ortaya çıkması durumunda ise benzer işlemler uygulanmaktadır fakat süreç biraz daha uzun olmaktadır. Şayet disk çok fazla dışarıdaysa ve yırtılma meydana gelmişse, fıtık kaynaklı oluşan bası kemik doku ve sinir dokuda hasara neden olabilmektedir. Bu sebeple süreci iyi belirlemek adına omurga alanında özelleşmiş fizyoterapistler tarafından değerlendirilmelisiniz..

Manuel Terapi Nasıl Yapılır?

Manüel terapi adı verilen tedavi yönteminde çeşitli uygulamalar bulunmaktadır;

  • Yavaştan hızlıya doğru tedavide bazı hareketler bulunmaktadır. Bu hareketler manipülasyon ve mobilizasyon gibi teknikler kullanılarak kemik ve eklemlerin bükülmesi, çekilmesi, itilmesi ve gerilmesi sureti ile uygulanmaktadır.
  • Yumuşak doku ve kaslara baskı uygulanır. Basınç sayesinde kaslardaki kan dolaşımı artırılır. Hasarlı dokular parçalanır ve yumuşak dokularda var olan ağrı azalır. Kaslar da bu sayede rahatlamış olur.

Fıtık tedavisinde kullanılan bu yöntem Manuel Terapi Ankara merkezimizde fizyoterapist kadromuz tarafından yapılmaktadır. Tedavinin sağladığı pek çok avantajlar da bulunmaktadır. Yan etkisi bulunmayan tedavi kronik hastalıkları olan hastalarda rahatlıkla uygulanabilmektedir. İlk seanstan itibaren başarılı sonuçlar alınması sureti ile uygulanan tedavide başarı oranı çok yüksek olduğundan dolayı tercih edilmektedir. Hasarlı olan bölgeye elle direkt olarak tedavi uygulandığından dolayı sonuçlar da oldukça başarılı olmaktadır.

Mehmet ŞEN

Benim hayatımın merkezine aldığım özelliğim iyi bir izleyici olmam. İşim her ne kadar insan anatomisi üzerine ilerliyor olsa da duyguların anatomiye verdiği etkiyi gözardı etmek büyük hata olurdu. İnsan anatomisi psikoloji ile birlikte aynı çarklının zinciri olarak ilerler. Bu sebeple hastalarımla tedaviye başlamadan önce onları izlerim. Duygular ve reaksiyonlar hastalığın ilerleyiş biçimlerini en çıplak hali ile ele veren temel reflekslerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir