Ankara’da Profesyonel Manuel Terapi

Ülke genelinde ve Ankara manuel terapi tedavisi yapan pek çok kişi bulunmaktadır. Sizler merkez ve klinik konusunda karar vermeden evvel dikkat etmeniz gereken nokta bu tedavileri uygulayan kişilerin fizyoterapist olmasından emin olmaktır. Vücudumuzun elbette ki kendi kendini iyileştirme mekanizması bulunmaktadır. Zaten elle yapılan tedavi de bu anlayışı baz almaktadır. Ancak her işin bir tekniği ve ince ayrıntısı olduğuna göre bu tedavi yönteminde de bazı noktaların olması göz ardı edilemez. Çekme ve bası gibi hareketleri içeren bu tedavi yönteminin doğru teknikler ile doğru bölgelere yapılması gerekiyor. Örneğin bacağınız ağrıyorsa ve bacağınızda uyuşma varsa bu durumun sebebi diziniz ya da bacağınız olmayabilir. Sizlere bel fıtığı teşhisi konabilir. Çünkü vücudun bir bölgesinde meydana gelen bir ağrı diğer bölgede var olan etkilenmeden kaynaklanabilir.

Bunun için Ankara manuel terapi yapan fizyoterapistlerin öncelikli olarak hastalarına tanı koyması gerekir. Tanı da bu tedavi yönteminde yine elle konulmaktadır. Alanında uzman kişiler tarafından endikasyon ve kontroendikasyona göre karar verilmektedir. Tedavide endikasyonlar ise aşağıdaki gibi olacaktır;

  • Eklemde meydana gelen fonksiyon bozuklukları
  • Akut ve kronik bel ve boyun ağrısı
  • Servikal kökenli olmak üzere meydana gelen baş ağrısı
  • İlerleyici motor kayıplar
  • Duruş bozuklukları
  • Bel, boyun ve sırtta meydana gelen ağrılar
  • Akut ve kronik yumuşak doku zorlanmaları
  • Yaşa bağlı kas ve iskelet sistemi ağrıları

gibi şikayetleri olan hastalarımızı tedavi ediyoruz. Ankara manuel terapi genel olarak hafta iki defa olmak üzere planlanmaktadır. Zamanla hastanın durumunda iyileşme gözlendikte ayda bir takibe doğru uzayabilmektedir. Bu tedavi yöntemi aylarca süren ve çok sayıda seans ile hastaların sıkılacağı bir tedavi yöntemi değildir. Tedavi planı tamamen kişiye özel olmaktadır. A hastamıza 2 seans uygularken B hastamıza 8 seans uygulayabiliriz. Çünkü hastalığın seyri ve durumu her hastada farklı olabilmektedir. Bu tedavi yöntemi ile egzersizleri kombine ediyor ve tedaviyi daha etkili hale getirmiş oluyoruz. Ayrıca uzun vadeli ve etkili sonuçlar almak isteyen hastalarımıza bu tedavi yöntemini öneriyoruz.

Mehmet ŞEN

Benim hayatımın merkezine aldığım özelliğim iyi bir izleyici olmam. İşim her ne kadar insan anatomisi üzerine ilerliyor olsa da duyguların anatomiye verdiği etkiyi gözardı etmek büyük hata olurdu. İnsan anatomisi psikoloji ile birlikte aynı çarklının zinciri olarak ilerler. Bu sebeple hastalarımla tedaviye başlamadan önce onları izlerim. Duygular ve reaksiyonlar hastalığın ilerleyiş biçimlerini en çıplak hali ile ele veren temel reflekslerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir