Ankara Manuel Terapi Hizmetleri Nedir?

İnsan anatomisi maalesef her yaşta bazı sorunlarla karşılaşabiliyor ve özellikle fizik tedavi gerektiren durumlarda tedaviye destek arayışları gelişebiliyor. Ankara manuel terapi hizmetleri veren manuel terapi merkezleri de tam da aradığınız türde çalışmaları içeriyor ve uzmanlar eşliğinde tedavinize destek oluyor. Dilerseniz öncelikle manuel terapi nedir ve hangi rahatsızlıklarda başvurulan bir yöntemdir kısaca izah edelim. 

Öncelikle manuel terapinin tamamen doğal bir yöntem olduğunun bilinmesinde yarar var. Çünkü uygulama sırasında hiçbir şekilde tıbbi müdahale söz konusu değildir ve terapistin ellerinin dışında hiçbir unsur yer almaz. Dünya sağlık örgütü tarafından kanıta dayalı bilimsel bir yöntem olarak kabul edilen bu uygulamalardan pek çok kişi rahatlıkla yararlanabilmektedir.  

Manuel Terapi Nedir?

Konumuza manuel terapi nedir sorusunun yanıtı ile devam edelim. Elle tedavi veya elle gerçekleştirilen tedavi olarak literatürde yerini alan manuel terapi kas, sinir veya iskelet sistemindeki sorunların tespitinin ardından tedaviye desteği amaçlamaktadır. 

Sonrasında problemin kaynağını tespit edilebilmesi için çeşitli eklem mekanizma kontrol yöntemleri ile doku fizyolojisi teknikleri kullanılarak sorunun ortadan kaldırılmasına yönelik uygulamanın diğer detayları devreye giriyor. Tabii bu tespitin ardından kişinin günlük yaşantısının tahlil edilerek fiziksel aktiviteleri bir değerlendirmeye tabi tutuluyor. Ayrıca bireyin mesleği, alışkanlıkları, varsa hobileri bu değerlendirmeler ışığında gözden geçirilerek uygulamalara start verilir. Aslında manuel terapi uygulamalarına  pekâlâ kişiye özel egzersizlerde denilebilir. Çünkü her insanın farklı bir yapısı vardır ve herkese aynı egzersiz programının tatbik edilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla uzman terapist tarafından önerilmeyen hiçbir egzersiz bilinçsizce yapılmamalıdır.

Manuel Terapi Fizik Tedaviye Önemli Katkı Sağlıyor

Başta bel ve boyun ağrıları olmak üzere yaşanan pek çok kas ve iskelet sorununda rahatlıkla başvurulabilecek bir yöntem olan manuel terapi dikkatli ve profesyonelce uygulanmak zorundadır. Çünkü bu sistemde

  1. Skolyoz
  2. Kifoz
  3. Ankilozan Spondilit
  4. Fibromiyalji
  5. Cerrahi girişim sonrası
  6. Bel ve boyun fıtıkları

Gibi gayet önemli rahatsızlıklar bulunabiliyor. Eğer sizlerde Ankara ilinde yaşıyorsanız ve Ankara manuel terapi hizmetlerinden yararlanmak istiyorsanız size en uygun manuel terapi kliniği ile iletişime geçebilirsiniz. 

Mehmet ŞEN

Benim hayatımın merkezine aldığım özelliğim iyi bir izleyici olmam. İşim her ne kadar insan anatomisi üzerine ilerliyor olsa da duyguların anatomiye verdiği etkiyi gözardı etmek büyük hata olurdu. İnsan anatomisi psikoloji ile birlikte aynı çarklının zinciri olarak ilerler. Bu sebeple hastalarımla tedaviye başlamadan önce onları izlerim. Duygular ve reaksiyonlar hastalığın ilerleyiş biçimlerini en çıplak hali ile ele veren temel reflekslerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir