Bel Fıtığı Fizik Tedavi

Bel fıtığı, belde bulunan omur kemikleri arasındaki disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Sinirlere yaptığı baskılar sebebi ile ağrılara bacağa kadar vurabilir. Fizik tedavi yöntemleri ile bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür. Özellikle yeni nesil tedavi yöntemlerinden olan manuel terapi kullanılarak bu rahatsızlık ile mücadele edebilirsiniz.

Fıtık yaşam kalitesini ciddi anlamda etkileyen bir rahatsızlıktır. Ağrı ve kasılmalar ile hastalarımızın günlük yaşamları aksamaktadır. Ayrıca fıtığın yanı sıra bel bölgesinde kas kasılmaları, hareket kısıtlamaları meydana gelebilir. Manuel terapi adı verilen bu tedavi yöntemi ile fizik tedavi ya da cerrahi işlem olmaksızın yüz güldürücü sonuçlar almak mümkündür. Diski yani fıtığı olması gereken noktaya yerleştirmek sureti ile yapılan tedavi fıtık sebepli kasılma ve ağrı şikayetlerinden de kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Fıtık da çeşitli kademelerden oluşmaktadır. Bu kademeler aşağıdaki gibidir;

  1. Disk dejenere olmuştur ancak dışa doğru taşmamıştır. Fakat yırtılmalar başlamıştır.
  2. Diskin ön duvarı yırtılmaya başlamış ve disk dışarı doğru eğilim göstermiştir.
  3. Diskin ön duvarı bozulmuş ve disk dışarı çıkmıştır.
  4. Diskin bütünlüğü bozulur ve bir parçası kopar.

Özellikle 1 ve 2. derece fıtıklarda manuel terapi ile çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Cerrahi bir kesi olmadığından dolayı hastanın iyileşme süresi çok da uzun olmamakta ve yaşamına devam edebilmektedir. Bu tedavi yöntemi elle uygulanmaktadır. Eklem hareketleri mobilizasyon ile yapılırken, traksiyon ile de iki kemik arasındaki bası derecesi azaltılmaktadır. Kemik dizimi manupülasyon ile sağlanmaktadır. Özellikle yumuşak dokularda meydana gelen hasarların ortadan kaldırılmasında bu tedavi yöntemi oldukça etkilidir.

Geleneksel bir tedavi yöntemi olan elle tedavide %98 oranlarında başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Kaslarda, bağ dokularında ve eklemlerdeki ufak hasarlanmalar stres, duruş bozukluğu gibi sebepler ile belde kayması, bel kanalının daralması gibi rahatsızlıklara sebep olur. Ancak enfeksiyon, incinme, kemik erimesi gibi sebeplerle de belde ağrılar görülebilir. Bu noktadan hastaların rahatsızlıkları ile ilgili öyküsü dinlenerek ameliyat tedavi yöntemlerinden biri olan manuel terapi ile uygun programa başlanabilinir. Muayene ve gerekli tetkiklerin yapılması sonucunda uygulanan tedavide aynı zamanda  yanlış duruş, yatma ve oturma pozisyonları noktasında da hastalar bilinçlendirilmektedir.

Mehmet ŞEN

Benim hayatımın merkezine aldığım özelliğim iyi bir izleyici olmam. İşim her ne kadar insan anatomisi üzerine ilerliyor olsa da duyguların anatomiye verdiği etkiyi gözardı etmek büyük hata olurdu. İnsan anatomisi psikoloji ile birlikte aynı çarklının zinciri olarak ilerler. Bu sebeple hastalarımla tedaviye başlamadan önce onları izlerim. Duygular ve reaksiyonlar hastalığın ilerleyiş biçimlerini en çıplak hali ile ele veren temel reflekslerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir