Bel fıtığı nedir?

Bel fıtığı sık rastlanılan problemlerden biridir.Vertebraların çeşitli nedenlerden dolayı dejenerasyona uğraması, annulus fibrosusun liflerinin yırtılması ile nucleus pulposusun dışarı taşıp sinire bası yapması sonucu alt ekstremite ve beldeki kaslarda ortaya çıkan güçsüzlük, his kaybı, karıncalanma ve uyuşukluk hissi ve ağrı ile karakterize bir problemdir.

Bel fıtığının nedenleri nelerdir?

Uzun süre sabit ayakta durmak veya oturmak

Sedanter yaşam (Egzersiz yapmamak)

Ağır yük kaldırmak (bunu gerektiren meslekte çalışmak)

Yaş ile birlikte disk dejenarasyonu

Masa başı bilgisayar kullanımında yanlış pozizyonda kalmak

Isınmadan ani hareketler yapmak

Travmalar

Aşırı kilo

Diğer tüm nedenlere göz atmak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Bel fıtığının tedavisi nasıldır?

Medikal tedavi , cerrahi tedavi ve konservatif tedavi şeklinde üç tedavi seçeneği vardır.Cerrahi tedavi daha çok konservatif tedaviye cevap vermeyen veya konservatif tedavi ile düzelmeyecek kadar ileri seviye bel fıtıklarında önerilir.Bel fıtığı geçiren hastaların çoğunda konservatif tedavi genel olarak büyük ilerleme sağlamaktadır.

Ameliyatsız bel fıtığı tedavileri nelerdir?

Sıcak / soğuk uygulama : 

Akut fazda soğuk uygulama(coldpack) bölgeyi rahatlatırken, kronik faza geçildiğinde sıcaklık ajanları (hotpack) tercih edilmeli.

Elekroterapi : 

Ağrı ve ödemi azaltmak adına TENS, ultrason, enterfaransiyel, diadinamik akım tercih edilebilir.

Proloterapi/PRP :  

Proloterapi  : Disk hernisinde eklem tendon ve kıkırdakların kendini yenilemesi için serum ile yapılan tedavidir.

PRP : Kişinin vücudundan alınan kanın özel işlemlerden geçirilerek vücuda geri verilmesi işlemidir.

Bu işlemler sonucunda doku iyileştirilmesi sağlanabilir.

Traksiyon : 

Kas spazmını ve sinire gelen basıyı rahatlattığı için tercih edilebilir.

Akupunktur : 

Oluşan kas spazmını azalttığı ve ağrıyı azalttığı için tercih edilebilir.

Egzersizler : 

Bel fıtığı için en etkili olan yöntemlerden birisi egzersizdir. Bu egzersizler :

  1. Williams Egzersizleri : 

Posterior pelvik tilt egzersizi : Hastadan sırt üstü pozisyonda ayaklar yerde dizler fleksiyonda olacak şekilde bel çukurunu yere bastırması istenir. 5-10 saniye kalınır.300 tekrar yapılması gerekir.

Kalça fleksör ve ekstansör germe : Hastadan sırt üstü pozisyonda tek bacağını karnına doğru çekmesi istenir. Çekilen dizin kalça fleksörü ekstansiyondaki dizin kalça ekstansörü gerilir. Çift taraflı hareket tekrarlanır.20-30 saniye bu pozisyonda kalınır.2 set 5 tekrar yapılır.

Lumbal ekstansör germe : Hastadan sırt üstü pozisyonda iki bacağını karnına doğru çekmesi istenir. 20-30 saniye bu pozisyonda kalınır.2 set 5 tekrar yapılır.

Abdominal kas kuvvetlendirme : Hastadan sırt üstü pozisyonda ayaklar yerde dizler fleksiyonda olacak şekilde yatarken abdominal kas kuvveti değerlendirmesine göre ellerin konumu belirlenerek başını ve omzunu yerden kaldırması mekik pozisyonuna gelip bu pozisyonda 5-10 saniye beklemesi istenir. 3 set 8-12 tekrar yapılır.

Hamstring- lumbal ekstansör germe : Hastadan uzun oturma pozisyonunda elleri ile ayaklarını tutması tutamıyorsa uzanabildiği yere kadar uzanması istenir. 20-30 saniye bu pozisyonda kalınır.2 set 5 tekrar yapılır.

Kalça fleksör germe : Sağ bacak önde fleksiyonda sol bacak geride ekstansiyon pozisyonunda kalça fleksörleri gerilir.Çift taraflı hareket tekrarlanır. 20-30 saniye bu pozisyonda kalınır.2 set 5 tekrar yapılır.

Squat (diz ekstansör kuvvetlendirme) : Ayakları omuz genişliğinde açık olacak şekilde hastadan gövde düzgünlüğünü bozmadan çömelip kalkması istenir. 3 set 8-12 tekrar yapılır.

  1. McKenzie Egzersizleri

Abdominal germe : Hasta yüzüstü yatar.Kalçasını kaldırmadan dirsekleri üzerinde veya yapabiliyorsa dirsekleri ekstansiyonda olacak şekilde elleri üzerinde durur. 20-30 saniye bu pozisyonda kalınır.2 set 5 tekrar yapılır.

  1. Kedi deve egzersizi : Emekleme pozisyonunda eller omzun altında dizler ile kalçaya paralel olacak şekilde durulur.Baş ekstansiyonu ile karın içe çekilir,lordoz artar.Baş fleksiyonu ile karın yukarı itilir, bel kamburlaştırılır.
  1. Bu egzersizlerin yanı sıra aerobik egzersizler 

(yoga,pilates,yüzme,yürüyüş..) bel fıtığı ağrısını azaltmaya yönelik etkilidir.

Manuel tedavi : Manuel tedavi hiçbir cihaz kullanmadan fizyoterapistlerin elle yapılan her müdahalesine denir. Mobilizasyon ve manipülasyon, masaj uygulamalarını içerir. 

Manipülasyon : Hareket kısıtlılığı olan eklem üzerine uygulanan kısa süreli ve ani hareketlerle yapılan bir tekniktir.

Mobilizasyon : Eklem ve kas dokuya uygulanan germe teknikleri ile ağrıyı gidererek ekleme normal eklem hareket açıklığını kazandırmak için yapılan tekniklerdir.Manipülasyona kıyasla daha yumuşak ve uzun süreli yapılan ritmik hareketleri içerir.

Masaj : Kasları gevşetmek, dolaşımı düzeltmek için stroking, kompresyon ve perküzyon uygulamalarının rahatlatmak amacıyla uygulanmasıdır.Klasik masajda ara madde kullanılır ve kaslara yönelik bir rahatlama sağlarken, konnektif doku masajında ara madde kullanılmaz ve otonom sinir sistemi üzerine etki oluşturulur. 

Bel fıtığı ağrısına ne iyi gelir?

Düzenli olarak egzersizlerin yapılması,ağırlık kaldırırken doğru ağırlık kaldırma pozisyonlarına dikkat edilmesi, otururken belin desteklenerek oturulması,uzun süre aynı pozisyonda durulmaması,yatış pozisyonunda yan yatış ve dizlerin fleksiyonda yatılması,topuklu ayakkabı tercih edilmemesi, günlük yaşamda ergonomiye dikkat edilmesi, her pozisyonda postüre dikkat edilmesi bel ağrısını azaltacak yönde etki yapar.

Patlayan fıtık iyileşir mi?

Yapılan egzersizler, uygulanan fiziksel sıcaklık ajanları, manuel tedavi uygulamaları ile patlayan fıtığın iyileşme ihtimali vardır.

Kaan AKIN

Hastalarımla ayrı bir iletişimimiz var, aile gibiyiz. Tedavi yöntemlerimi uygulamadan önce hastalarımı dinler, onları analiz ederek ihtiyaçlarını tespit eder ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda bir tedavi programı hazırlarım. Tedavi sırasında uyguladığım metodlar tamamen bilime dayalı, başarısı kanıtlanmış metodlardır. Onların bana söylediği her cümleyi dikkatle dinleyip, spesifik ve aspesifik olarak ayrıştırır sonra da spesifik olan belirtiler ve bulgular ışığında bir tedavi planı hazırlarım.