Belde Disk Kayması Fizik Tedavi

Sağlıklı her bireyse omurga kemikleri belirli bir düzen içinde yerleşik durumdadır. Omurgaya hareket kazandıran ise içeride bulunan disk ve eklemlerdir. Omurların çeşitli sebeplerden dolayı yer değiştirmesi ve omur diziliminin bozulması durumu halk arasında bel kayması olarak ifade edilmektedir. Omurganın içinde yer alan omurilik sıkışmakta ve bu durumda da sinir köküne baskı yapmaktadır. Kalça, bel ve bacaklarda ağrı, uyuşma ve yanma görülmektedir. Kayma hareketinin şiddet durumuna göre bu sorun pek çok semptomu da beraberinde getirmektedir.

Belde Disk Kaymasının Sebepleri

  • İleri yaşa bağlı olarak deforme
  • Travma
  • Dejenerasyon durumu
  • Doğumsal anomali
  • Enfeksiyon
  • Cerrahi girişimler
  • Tümör

gibi sebeplerden dolayı belde disk kayması görülebilmektedir.

Bel Kaymasının Tedavisi

Yapılan muayene sonrası hastada belde disk kayması durumu görülüyor ise hastalığın ve hastanın durumuna göre bir tedavi planı hazırlanmaktadır. İlaçla tedavi de yapılabileceği gibi son yıllarda belde disk kayması noktasında fizik tedavi yöntemlerinden olan manüel terapi kullanılmaktadır.

Bel kayması sorunu erkeklere nazaran kadınlarda daha çok görülmektedir. Sinirlerin de sıkışıp baskı altında kalması durumunda geri dönüşü mümkün olmayan hasarlar meydana gelebilir. Erişkin insanlarda bel kayması oranı %10 civarındadır. Ağrılar genel olarak bel bölgesinde toplanır, uyluk, genital bölge ve ayaklara kadar yapılabilir.

Elle tedavi yöntemlerinden biri olan Manuel Tedavi Ankara merkezimizde hizmet vermekteyiz. Hafif vakalar için 3-5 seans tedavi yeterli olurken ileri vakalarda 8 ila 10 seans arasında tedavi uygulanmakta ve tedavi sonrasında başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bel disk kayması durumu ileri derecede değilse cerrahi işlem gerektirmeden sorun kısa süre içerisinde ortadan kaldırabilmektedir. Ayaklarda kas gücü, idrar kaybı ve bu tedavi yöntemine cevap vermeyen hastalar için ise cerrahi işlem gerekebilmektedir.

  1. derecede sabit bel kayması, uyuşma, bel ve bacak ağrısı yaşayan hastaların ise ameliyatsız bir şekilde elle tedavisi mümkündür. Erken teşhis ve tedavi bel disk kayması durumlarında oldukça önemlidir. Bu tarz şikayetleriniz varsa merkezimiz iletişim bilgileri üzerinden randevu ve manuel tedavi ücretleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.
Mehmet ŞEN

Benim hayatımın merkezine aldığım özelliğim iyi bir izleyici olmam. İşim her ne kadar insan anatomisi üzerine ilerliyor olsa da duyguların anatomiye verdiği etkiyi gözardı etmek büyük hata olurdu. İnsan anatomisi psikoloji ile birlikte aynı çarklının zinciri olarak ilerler. Bu sebeple hastalarımla tedaviye başlamadan önce onları izlerim. Duygular ve reaksiyonlar hastalığın ilerleyiş biçimlerini en çıplak hali ile ele veren temel reflekslerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir