Boyun Düzleşmesi Manuel Terapi

Sürekli olarak masa başında bulunan, bilgisayar başında uzun saatler durmak zorunda olan hastalarımızda en çok görülen şikâyetlerden bir tanesi boyun düzleşmesidir. Bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmamıza yardımcı olan bilgisayarlar ne yazık ki fiziksel açıdan bedenimizi aynı hızda olumsuz etkilemektedir. Baş ve boynun uzun süre aynı pozisyonda kalması sebebi ile kas grupları zayıflar ve uzar. Boyun fıtığı gibi problemlerin olabileceği boyun bölgesinde zamanla kanallarda daralma meydana gelir. Boyunda hareketleri sırasında ağrı varsa ve bu ağrı boyun ve sırt bölgesi ile kollara doğru yayılıyor hatta karıncalanma ve uyuşma hissi de görülüyor ise en kısa zamanda tedavi bir zorunluluk haline gelmektedir.

Boyun düzleşmesi konusunda son yıllarda ülkemizde yaygın olarak görülen Manuel Terapi uygulanmaktadır. Alanında eğitim almış uzmanlar yani fizyoterapistler eşliğinde yapılması gereken bu tedavi yöntemi Kayropraktik Ankara merkezimizde uzman kadro tarafından uygulanmaktadır. Kas ve eklem sisteminde meydana gelen rahatsızlıkların el ile ortadan kaldırılması olarak tanımlanan bu tedavi yönteminde başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Şayet boyun düzleşmesi problemi yaşıyorsanız tedaviyi yapacak kişinin alanında uzman olması gerektiğini ve uzman olmayan kişilerden hizmet almanın kalıcı sorunlar meydana getirebileceğini unutmayın.

Uzmanlarımız bu tedavi yöntemi ile hareketsiz olan omurga segmentlerin yeniden hareket kazanması, kanalı genişletmek, boynun eski biçimine ulaşmasını sağlamak ve gerginliğin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Germe hareketlerinin yanı sıra hareketsiz ve kuvvetsiz konumda olan kaslara yönelik olarak da programlar uygulanabilir. Ayrıca aşırı kasılmış olan kaslar manuel tedavi yöntemi ile gevşetilmektedir. Bu tedavi yöntemi asla bir masaj tekniği değil, anatomi, fizyoterapi ve kas iskelet sistemi bilgisi de gerektirmektedir.

Boyunda ve vücudun çeşitli yerlerine dağılan ağrıyı ortadan kaldırmak, fonksiyon kaybı olan noktalara yeniden fonksiyon kazandırılmasının sağlanması, doku ve kaslarda var olan kısıtlılığın ortadan kaldırılması gibi amaçlar ile yapılan bu tedavide yüksek oranda başarı sağlanmakta ve hastalarımız kısa süre içerisinde sağlıklarına kavuşmaktadır. Manuel tedavi elle yapılan bir tedavi yöntemi olup, herhangi bir makine, ilaç vb. kullanılmamaktadır. Cerrahi bir kesi de olmadığından dolayı hastaların iyileşme süreçleri bir hayli uzun olmaktadır.

Mehmet ŞEN

Benim hayatımın merkezine aldığım özelliğim iyi bir izleyici olmam. İşim her ne kadar insan anatomisi üzerine ilerliyor olsa da duyguların anatomiye verdiği etkiyi gözardı etmek büyük hata olurdu. İnsan anatomisi psikoloji ile birlikte aynı çarklının zinciri olarak ilerler. Bu sebeple hastalarımla tedaviye başlamadan önce onları izlerim. Duygular ve reaksiyonlar hastalığın ilerleyiş biçimlerini en çıplak hali ile ele veren temel reflekslerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir