Boyun Fıtığı Manuel Terapi Ankara Fizyoterapist

  Fizyoterapistler tarafından elle uygulanan bir tedavi yöntemi olan Manuel Terapi Ankara merkezimizde pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bu hastalıklardan bir tanesi de boyun fıtığıdır. Cerrahi işlem olmadan, aradığınız türde çalışmaları içeren, herhangi bir makine kullanımı, ilaç gerektirmeden tedavi sürecine destek oluyoruz. Dünya Sağlık Örgütü tarafından tamamen bilimsel olarak kabul görmüş olan bu yöntem ile fıtıklarınızdan kurtulabilirsiniz.

  Fıtıklaşmış servikal diskler için son yıllarda tercih edilen yöntemlerin başında mobilizasyon ve manipülasyon teknikleri gelmektedir. Diskler; sert bir dış katmandan ve jel benzeri bir merkezden oluşmaktadır. Yaşlanmaya ve çeşitli sebeplere bağlı olarak disk, merkezinde yer alan su içeriğini kaybetmeye başlar. Yastık olarak disk, artık daha az etkili hale gelir ve disk bozuldukça dış tabanda da yırtılma gözlenir. Fıtıklaşmış ya da yırtılmış disk dış katmanda bulunan bir çatlaktan yer değiştirebilir. Bu durumda fıtıklaşmış olan disk sinirlere baskı yapabilir. Bu şekilde omuzlarda ve kollarda ağrı gözlenebilir.

  Fıtık gibi durumlarda ağrının yanı sıra uyuşma ve karıncalanma da gözlenmektedir. Ayrıca boyun kaslarında zayıflık da meydana gelebilir. Ancak Manuel Terapi Ankara merkezimizde uygulayacağımız bu tedavi yöntemi ile sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz. Fıtıklaşmış olan disk bazı durumlarda omuriliğe de baskı yapabilmektedir. Bu sebeple sadece boyun değil, genel olarak vücut yapısı da etkilenecektir. Peki bu rahatsızlıklarınızdan cerrahi olmayan yöntemler ile kurtulabileceğinizi biliyor musunuz? Geçmişi çok eskilere dayanan ve tıbbi dayanağı olan bu tedavi; ilaç, cerrahi işlem ya da herhangi bir kesi olmadan yapılmaktadır.

  Cerrahi olmayan tedavi yöntemlerinin amacı fıtıklaşmış olan disk malzemesinin siniri tahriş etmesini önlemek, bu tahrişi azaltmak, ağrıyı hafifletmek ve hastanın fiziki durumunda iyileşme kaydetmektir. Fıtıklaşmış olan disk tedavisinde, pek çok hastada genellikle tedavi yöntemlerinin kombine edilmesi şeklinde olacaktır. Manuel Terapi Ankara merkezimizde uygulamış olduğumuz bu yöntem ise çeşitli fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri ile birlikte kullanılabilmektedir. Tedavi sonrasında da gerekli egzersizler ile birlikte boyunda güçlendirme sağlanabilmektedir. Cerrahi işlem gerektirmeyen bu tedavi yönteminin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Mehmet ŞEN

Benim hayatımın merkezine aldığım özelliğim iyi bir izleyici olmam. İşim her ne kadar insan anatomisi üzerine ilerliyor olsa da duyguların anatomiye verdiği etkiyi gözardı etmek büyük hata olurdu. İnsan anatomisi psikoloji ile birlikte aynı çarklının zinciri olarak ilerler. Bu sebeple hastalarımla tedaviye başlamadan önce onları izlerim. Duygular ve reaksiyonlar hastalığın ilerleyiş biçimlerini en çıplak hali ile ele veren temel reflekslerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir