Diz İçin Fizik Tedavi

Vücudumuzun en çok ağırlık taşıyan noktaları dizerdir. Çeşitli sebeplerden dolayı yük binen dizlerde yaralanma ve çeşitli hastalıklar baş gösterebilir. Çevresel faktörler, fiziksel aktivite düzeyi, yaş, vücut yapısı ve kiloya bağlı olarak dizlerde çeşitli hastalıklar meydana gelmektedir. Dizlerde meydana gelen rahatsızlıkları aşağıdaki gibi sınıflandırabiliriz;

  • Diz bağlarında yırtılma veya gevşeme
  • Menisküste yırtılma ya da zedelenme
  • 40 yaş üstü kadınlarda daha çok rastlanan kireçlenme
  • Diz kapağında bulunan kıkırdağın yumuşaması
  • Tendon iltihabı
  • İltihaplı romatizma
  • Kalça ve bel problemleri sebebi ile dize yansıyan ağrı

Diz Nasıl Tedavi Edilir?

Dizin tedavisinde baz alınması gereken nokta tanıdır. Hastaların ne tür sebeplerden dolayı ne tür şikayetler ile karşılaştığı öncelikli olarak incelenmelidir. Çok ileri safhalarda görülen diz problemleri için cerrahi işlem gerekirken, ameliyat sonrasında fizik tedavi tavsiye edilmektedir. Ancak cerrahi işlem gerektirmeyen ve ileri derecede olmayan diz problemlerinin ortadan kaldırılması için fizik tedavi ve Manuel Terapi yöntemleri etkili olmaktadır ve hastalar evlerine mutlu bir şekilde dönmektedir.

Şayet dizinizde ağrı, kas zayıflığı, şişlik, katılık ve hareket azalması bulunuyor ise tanı konulduktan sonra fizik tedavi uygulanabilir. Manuel terapi özellikle Amerika ve Avrupa’da çok yaygın uygulanan bir  tekniktir ve dizlerde meydana gelen sorunlarda etkili bir çözüm yöntemidir. Dize uygulanan egzersiz hareketleri bazı durumlarda yetersiz kalır ve elle tedavi edildiğinde daha sağlıklı sonuçlar elde edilir.

Tıp literatürü incelendiğinde tekli ve çoklu tedaviler karşılaştırılmış, ancak çoklu tedavilerin iyileşme sürecine daha çok katkısı olduğu tespit edilmiştir. Özellikle kireçlenme durumlarında uygulandığında başarılı sonuçlar alınması kaçınılmazdır. Elle yapılan bu tedavi eklemlerdeki hareketliliği artırırken kas gerginliğin azalmasına da yardımcı olur. Kemik yapılarında simetri sağlanır ve kan akışı sağlanarak kasların gerginliği ortadan kaldırılır. İlk seanstan başlayarak başarılı sonuçlar alınan bu tedavi yöntemi ile hasta acı çekmeden ve cerrahi bir işlem gerekmeden hareket kaybı ve var olan sorunlar ortadan kaldırılır.

Kas ve iskelet sisteminde meydana gelen ağrıların giderilmesi için kullanılacak yöntemlerden bir tanesi de kuru iğnedir. Manuel terapi hizmeti veren merkezler ile iletişime geçerek kuru iğne fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Mehmet ŞEN

Benim hayatımın merkezine aldığım özelliğim iyi bir izleyici olmam. İşim her ne kadar insan anatomisi üzerine ilerliyor olsa da duyguların anatomiye verdiği etkiyi gözardı etmek büyük hata olurdu. İnsan anatomisi psikoloji ile birlikte aynı çarklının zinciri olarak ilerler. Bu sebeple hastalarımla tedaviye başlamadan önce onları izlerim. Duygular ve reaksiyonlar hastalığın ilerleyiş biçimlerini en çıplak hali ile ele veren temel reflekslerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir