DORN TERAPİ NEDİR?

Dorn Terapi, Dieter Dorn (1938 — 2011) ile başladı.

Dieter Dorn şöyle diyor 

Hayatta üç çeşit düşünce modeli vardır: 

Kendim için ne yapabilirim?

Başkası benim için ne yapabilir?

Dieter Dorn üçüncüsü ile yaşıyor: Başkaları için ne yapabilirim? Başkaları için doğduk, yoksa hayatımızın bir anlamı yok, onun görüşü. 

Ve bu şekilde bu tedavi yöntemini keşfetme yoluna çıkıyor.

Dieter Dorn ve Dorn Terapi

Dieter Dorn’un Felsefesinden birkaç alıntı:

  • Her şeyin yerli yerine oturması tesadüf değil!
  • Ancak kendimizi dengeye getirirsek gelişebiliriz.
  • Hasta kendisine verilen yardımı memnuniyetle karşılamalı ve bu yardımı şifaya ulaşmak için istekli ve inançlı olmalıdır.
  • Bir öğrenci Dieter Dorn’a soruyor; Bunu doğru şekilde mi yapıyorum? 

Dieter Dorn şöyle cevap veriyor: Eğer dikkatli, nazik ve kalbinizi işin içine katarak yaparsanız, her zaman doğru şekilde yaparsınız!

Dorn Terapi Yöntemi

Omurga ve eklem yapısındaki dengesizliği düzeltmek için bütüncül, etkili, güvenli ve manipülatif olmayan bir yaklaşımdır.

DORN Metodu; Sırt Ağrısı, Siyatik, Skolyoz, Boyun ve Eklem Ağrıları, Kalça Problemleri, Migren, Fibromiyalji vb. tedavi edilmektedir.

Dorn Terapi de 3 ana unsur bulunmaktadır:

1. Önlem alma:

Omurga ve Eklem problemlerinin olası nedenlerinin (veya katkıda bulunan faktörlerin) açıklanması 

Yapılması ve yapılmaması gerekenler kişiye açıklanarak problemin tekrarlanması önlenir.

2. Manuel tedavi:

Kendi kendine yardım olanaklarının gösterilmesi için kişi ile işbirliği içinde etkili ve güvenli bir manuel uygulama.

3. Yardımsız yapılan egzersizler:

Önleme ve tekrarlamaması için ev egzersizleri önerilir.

Dorn Terapinin Temel İlkeleri

Bütünsel bir kendi kendine tedavi yöntemi olarak DORN Metodu, mümkün olduğu kadar nazik şekilde omurgayı ve eklemleri dengeleme ile manuel 

İskeletimiz simetrik, harmonik ve statik-dinamik hizalanma dengesinde olmalıdır. 

Uzun süreli eklem dengesizliklerinin sonuçları, günümüzde hastalıkların isimleri kadar çeşitlidir.

Yapısal sistem yeniden hizalandığında, insanlar genellikle daha hızlı kendilerini daha iyi hissederler ve ağrı ve sıklıkla diğer hastalıklar gibi semptomlar ortadan kalkabilir veya hafifleyebilir.

Eklem veya omurga yanlış hizalamalarının veya dengesizliklerinin düzeltilmesi her zaman dinamik hareketli bir eylemle yapılır. 

Fizyoterapist dorn terapi ile kemikler-bağlar-kaslar-fasya ve diğer dokuların tüm fonksiyonelliği aynı anda doğal dinamik hareketlerin kombinasyonu kullanılarak tedavi edilir.

Dorn Metodu nasıl yardımcı olabilir?

Anatomi, Fizyoloji, Fizik ve Doğa Kanunlarının prensiplerini uygulayarak, yapısal sistem yeniden hizalanır, böylece beyni insan vücudunun diğer tüm alanlarına bağlayan sinir sistemine stres uygulayan kaslarda gevşeme sağlanır.

Yoğun bir dorn seansında hastaların omurgası hassas basınçlarla ve dinamik hareketler kullanılarak yönlendirilen kendi kendini terapi yoluyla yeniden dengelenir

Tedavi rahatsız edici hale geldiğinde (gerçek ağrı ortaya çıkmadan önce) uygulama hasta tarafından hemen durdurulabilir, bu nedenle bu yaklaşım güvenli olarak adlandırılabilir.

Yapısal sistem daha iyi bir şekilde hizalandığında, kemikler-kaslar-ligamentler-fasya ve dokuların fonksiyonelliği olması gereken hale gelebilir ve genellikle ağrı ve diğer sorunların nedeni olan sinirler üzerindeki baskıyı 

Dorn ve Manuel Terapi

Dorn Metodu, kişinin kendi hareketleriyle birlikte terapistin yardımıyla yapılan omurga sistemini, bedeni, postürü düzeltme tekniğidir. 

Manuel terapiye göre nazikçe ve kişinin dinamik hareketleri ile yapılan, gerçek bir kendi-kendine tedavi metodu olarak adlandırılan Dorn Terapi ile omur ve eklemlerdeki hizalanma düzenlenir. 

Bu şekilde sinirler rahatlar. Vücutta kan dolaşımı düzenlenir. Kan dolaşımının sağlanması ile hücreler beslenir, vücudun kendini yenileme süreci başlar ve ağrılar yok olduğu gibi ilgili organlarda yenileme başlar.

Dorn terapinin teknik yaklaşımı fizyoloji ve anatominin doğal yasalarına dayanır ve Geleneksel Çin Tıbbı ilkelerini, batı teknikleri ve manuel terapi ile kendi kendine tedavi egzersizlerinin ilkeleriyle birleştirir. Dorn, uzun yıllar boyunca harika sonuçlar üretmiştir.

Unutmayın: İyileşme içimizde gerçekleşir ve biraz disiplin, anlayış ve zamanla küçük mucizeler gerçekleşebilir.

Esin ÇATAKKAYA
Esin ÇATAKKAYA güncel yazıları (Tümünü Gör)

Sağlıklı bir yaşam için, insanların ağrılarını göz ardı etmeden, vücudunu dinleyerek doğru tedavi ile ağrısız bir şekilde yaşam kalitesinin standartlarını arttırmayı bu mesleği devam ettirirken, herkesin hayatında mümkün kılmayı hedefliyorum. Çünkü her insan ağrısız ve huzur dolu bir yaşamı hak eder.