Fiziksel Ağrılara Ameliyatsız Tedavi Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Hareket alanı ve kabiliyeti olmayan kas ve iskelet sistemleri için manuel terapi yöntemi uygulanmaktadır. Çeşitli sebeplerden dolayı kas ve iskelet sistemlerinde meydana gelen ağrılardan dolayı kişilerde ağrı, duruş bozukluğu ve hareket değişikliği meydana gelmektedir. Hasta acı çekmeden tamamen elle yapılan uygulamalar ile sadece birkaç seans içinde eski yaşam kalitesine kavuşmaktadır.

Sırt ağrısı, kas gerginliği, yumuşak doku yaralanması gibi durumlardan dolayı uygulanan tedavi yöntemi ile kişilerde rahatlama meydana gelmektedir. Özellikle bu ağrılar ilk etapta tedavi edilmediğinde zamanla kronik hale gelirler ve kronik ağrıların tedavisinde de yine manuel terapi kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemi çeşitli teknik uygulamalar ile yapılmaktadır.

  • Yavaştan hızlıya doğru ilerleme gösteren mobilizasyon ve manipülasyon teknikleri uygulanır. Kemikler ve eklemler bükülür, kuvvetli bir şekilde itilir ya da çekilir.
  • Yumuşak dokuyal ve kaslara bir masaj uygulaması yapılır. Kaslara verilen basınç hastalarda rahatlama sağlarken aynı zamanda kan dolaşımının hızlanmasına da yardımcı olur. Ayrıca yumuşak dokulardaki ağrılar azaldığı gibi basınçla kaslarda da rahatlama sağlanır.

Manuel terapi öncesinde ise dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Fizyoterapist tedaviye geçmeden önce sinir, kemik, eklem ve kas hasarlarının tespit edilmesi amacı ile değerlendirme yapmalıdır. Hastanın rahatsızlığı ve bu rahatsızlığın derecesine göre özel tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tedavinin pek çok avantajı bulunmaktadır.

  • İyileşme süreci çok hızlı olmaktadır. Tedavi süreci diğer tekniklere göre oldukça kısa olduğundan dolayı hasta birkaç seans içerisinde şikayetlerinden kurtulabilmektedir.
  • Yan etkisi bulunmamaktadır.
  • İlk seanstan başlayarak başarılı sonuçlar alınması mümkündür.
  • Gerginlik ve ağrı ortadan kaldırılırken aynı zamanda da hareket yeteneği artmaktadır.
  • Başarı oranının yüksek olması sebebi ile günümüzde en çok tercih edilen fizik tedavi yöntemlerinden olmaktadır.
  • Kronik rahatsızlığı olanlar için de kullanımı uygundur.
  • Hasarlı bölgenin tedavisi elle yapılır. Herhangi bir cihaz, alet ve makine kullanımı gerekmemektedir.

Manuel terapi yaptırarak siz de kalça çıkığı, bel ve boyun fıtığı, donuk omuz, topuk dikeni, dirsek ve el bileği rahatsızlıkları gibi sorunlara ameliyatsız çözüm bulabilirsiniz.

Mehmet ŞEN

Benim hayatımın merkezine aldığım özelliğim iyi bir izleyici olmam. İşim her ne kadar insan anatomisi üzerine ilerliyor olsa da duyguların anatomiye verdiği etkiyi gözardı etmek büyük hata olurdu. İnsan anatomisi psikoloji ile birlikte aynı çarklının zinciri olarak ilerler. Bu sebeple hastalarımla tedaviye başlamadan önce onları izlerim. Duygular ve reaksiyonlar hastalığın ilerleyiş biçimlerini en çıplak hali ile ele veren temel reflekslerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir