Kayropraktik Tedavi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Kayropraktik yunanca kökenli bir kelime olup, el uygulamaları anlamına gelmektedir ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da kabul gören bilimsel ve akademik bir manuel terapi yöntemidir.

Kayropraktik Tedavi Nedir?

Kayropraktik tedavi ilk olarak 1895 yılında Doktor David Daniel Palmer tarafından kullanılan, tıbbı alanda başarılı sonuçlara imza atmış, özellikle Amerika ve Kanada ülkelerinde büyük ses getiren bir tür manuel terapi tedavi metodudur. Omurganın maruz kaldığı her türlü fonksiyonel ve dizilim bozukluğu üzerine el ile belli seviyede basınç uygulayarak, beyin ve omurga arasındaki iletişimi sağlayarak omurgayı hareketlendirme ve vücudun fonksiyonlarını yeniden düzenlemeyi hedef alır.

Kayropraktik Tedavi Nasıl Yapılır?

Kayropraktik tedavi, beyin tarafından iletilen sinyallerin sadece omurga üzerinden vücuda dağılması prensibini baz alarak geliştirilen bir manuel terapi tedavi yöntemidir. Tedavinin başarılı ile sonuçlanması için öncelikle rahatsızlığın sebebi araştırılır ve tedavi edilecek alan omurga üzerinde tespit edilir. Eğer bu alan üzerinde tümör, enfeksiyon ya da kırık belirtileri yok ise el ile baskı uygulanarak eklemlerin hareket geçirilmesi, beyin ile yeniden omurga üzerinden iletişim kurulması ve böylece sıkışmış sinirlerin üzerindeki mevcut baskının ortadan kaldırılması sağlanır.

Kayropraktik tedavi, yüksek hızla ve düşük basınçla kas iskelet sinir sistemi üzerinde tedavi edici rol oynar. Omurga üzerinde direk kemiğe müdahale eder, omurganın maruz kalabileceği her türlü fonksiyonel ve dizilim bozukluklarının giderilmesinde etkin bir rol oynar. Ayrıca kayropraktik tedavinin her yıl düzenli periyotlarla uygulaması vücut sağlığının doğal yollar ile korunması ve vücut direncinin artırılmasını sağlamaktadır.

Kayropraktik Uzmanı Nasıl Olunur?

Kayropraktik, sinir sistemini düzenlemek amacıyla omurga, kemik ve kaslara el ile doğrudan müdahale edilerek sinir yollarının açılması ve omurga dizilim bozukluklarının tedavi edilmesini amaçlar. Bu nedenle tedavinin kayropraktik uzmanı tarafından uygulanması ileride oluşabilecek kalıcı sakatlık problemlerini önlemek amacıyla hayati önem niteliğindedir.

Kayropraktik uzmanı yüksek lisans eğitimi ile kazanılmaktadır ve sadece tıp doktorları ile 4 yıllık lisans eğitimini bitirmiş fizyoterapistler kayropraktik uzmanı olabilirler. Fizyoritim Ankara Sağlıklı Yaşam Manuel Terapi ve Fizik Tedavi Rehabilitasyon merkezinde konusunda uzman fizyoterapistler kontrolünde kayropraktik tedavi yöntemi uygulanmakta ve omurga diziliminden ötürü kaynaklanan pek çok rahatsızlık üzerinde başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Kayropraktik Tedavi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Kayropraktik tedavi, tüm dünyada geçerli olan bilimsel bir tedavi yöntemidir ve bu yöntemin Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından resmi bir dil ile onaylanması tedavinin bel ve boyun ağrıları üzerinde etkin bir şekilde kullanılmasını teşvik eder. El ile baskı uygulanarak geliştirilen bir tedavi yöntemi olan kayropraktik beyin, sinir sistemi ve organlar arasındaki sağlıklı iletişimi koordine eder.

Kayropraktik tedavi kas, omurga ve iskelet sistemi üzerindeki biyomekanik bozuklukları ve bu bozuklukların sinir sistemi üzerinde oluşturduğu tahribatları önlemek amacıyla da başvurulan bir manuel terapi yöntemidir ve başlıca aşağıdaki hastalıkların tedavisinde başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

  1. Boyun, sırt ve bel bölgesi üzerinde başlayarak, kollara, omuza ve bacaklara dağılan şiddetli ağrı
  2. Bel, boyun fıtığı ve boyun düzleşmesi
  3. Omurga diziliminden kaynaklı meydana gelen eklem ve kas rahatsızlıkları
  4. Myofasiyal ağrı sendromları
  5. Duruş bozukluğuna bağlı bel, boyun ve sırt ağrıları
  6. Spor yaralanmaları
  7. Kronik baş ağrıları

Kayropraktik Tedavi Kimlere Uygulanır?

Kayropraktik tedavi duruş bozukluğundan ya da omurganın diziliminden ötürü kas, omurga ve iskelet sistemi bozuklukları üzerinde hızlı ve etkili sonuçlar alan manuel terapi yöntemi olmasından ötürü omurgaya el ile müdahale edilerek vücut sağlığının doğal yollardan korunmasını sağlar. Bu nedenle kayropraktik tedavinin kronik hastalıklara sahip hastalar dışında sağlıklı bireylere de uygulanması vücut direncinin geliştirilmesi yönünde önemli rol oynamaktadır.

Kayropraktik , vücudun omurga sistemi üzerinden beyin ile yeniden etkileşime geçerek, vücudun fonksiyonel kapasitesini artırmayı ve bireylerin yaşam kalitesini artırmayı hedefler. Kayropraktik tedavi ile duruş bozuklukları ortadan kaldırılır, omurganın sağlıklı pozisyona geri getirilmesi, kitlenmiş eklemlerin açılması ve sıkışmış sinirlerinde üzerindeki baskının kaldırılması amaçlanır. Bu sebeple kayropraktik tedavi alan bireyler konforlu bir yaşama sahip olurlar ve kronik hastalığa sahip olmayan bireyler için de tavsiye edilmektedir.

Kayropraktik Tedavi Merkezleri Nerededir?

Kayropraktik tedavi tam teşekküllü hastanelerin fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümlerinde ve sadece bu alanda hizmet veren fizyoterapi merkezlerinde uygulanmaktadır. Fizyoritim ve Manuel Terapi Ankara Fizyoterapi ve Rehabilitasyon kliniğinde uzman fizyoterapist Mehmet Şen ve Kaan Akın yönetiminde kayropraktik tedavi yöntemleri başarılı ile uygulanmaktadır.

Kayropraktik tedavinin olumlu sonuçlar vermesinde ilk teşhis ve tetkik aşaması büyük önem arz etmektedir. Manuel Terapi Ankara merkezinde kayropraktik için gelen hastalar öncelikli olarak detaylı bir muayenede ve kontrol taramalarından geçirilerek, uygun görüldüğü takdirde kayropraktik tedavi sürecine alınır. Düzenli alınan kayropraktik seansları, tedavinin olumlu seyri ve başarılı sonuçlanması için önem taşımaktadır.