Kayropraktik tedavi nedir?

   Kayropraktik tedavi tüm dünyada geçerli olan tamamen bilimsel bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemindeki temel amaç bozulan omurga dizilimini düzenlemektir. Bu sayede beyin ve sinir sisteminin diğer organ ve dokularla sağlıklı bir şekilde iletişim kurması sağlanmaktadır. Tedavi hakkında tüm detaylara bu makaleden ulaşabilirsiniz.

Kayropraktik Tedavi aşamaları;

  1. Tedaviye başlamadan önce hasta detaylı bir değerlendirme sürecinden geçmelidir. 

  1. Radyolojik görüntüler incelenir, dikkatli bir fizik muayene yapılır ve eğer hasta bu tedaviye uygun ise uygulama yapılabilir. Tedavide uygulanan en yaygın teknik manipülasyon (kütletme) tekniğidir. Bu teknik ile ekseni bozulan eklem anatomik sınırları aşılmadan manipüle edilir ve normal eksenine gelmesi sağlanır. 

  1. Bu yöntemde yalnızca bozuk olan eklem düzeltilir.  Tedavi bilineceği üzere omurga tümörleri ve kırıkları gibi durumlarda kontrendikedir, uygulanmamalıdır. Bunların yanı sıra omurgada kontrol problemi olan bir ekleme de uygulanmalı, sinir sisteminde hassasiyet olan kişilerde de uygulama yapmaktan kaçınılmalıdır. 

Kayropraktik uzmanı

    Günümüzde omurga problemleri oldukça yaygın olduğu için kayropraktik tedavi ile ilgili birçok soru işareti bulunmaktadır. Bunlardan biri de ‘’kayropraktik uzmanı kimdir? ‘’ sorusudur. Kayropraktik uzmanı üniversitelerin fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümlerinden mezun olup kayropraktik tedavi ile ilgili eğitimler alarak kendini bu yönde yetiştirmiş kişilerdir. 

Son zamanlarda bu tedavi yöntemi oldukça popüler olduğu için uzman olmayan birçok kişi uzman olduğunu öne sürerek çeşitli yanlış tedaviler yapmaktadır. Yapılan uygulamalar bireylere sinir sistemi düzeyinde etki ettiği için uzman olmayan kişiler tarafından uygulanan yanlış yöntemler çok ciddi sağlık sorunları beraberinde getirebilir. Bu yüzden bu tedaviyi almak istiyorsanız gerçek uzmanına başvurmanız gerekmektedir. 

Kayropraktik Tedavi ile Manuel Terapi  Arasındaki Fark Nedir?

Kayropraktik, hastaya yalnızca el ile uygulanan bir tedavi olduğu için aslında bir manuel terapi yöntemidir. Ama tabiki iki yöntem arasında küçük farklar mevcuttur. Manuel terapide eklem kas ve sinirlere yönelik çeşitli manipülasyon ve mobilizasyon yöntemleri mevcuttur. Kiropraktik tedavi diye de anılmaktadır.

Kayropraktik tedavi ise ekseni bozulan ekleme manipülasyon (kütletme) tekniği ile eklem ekseninde düzenleme sağlayan bir yöntemdir. Bu yüzden manuel terapi eklem, kas ve sinirlere yönelik birçok tedavi yöntemi barındırdığı için daha geniş bir tedavidir. Ancak doğru bir uzmana başvurduğunuz takdirde her iki tedavi yöntemini de gönül rahatlığıyla tecrübe edebilirsiniz. 

Fatih EVLİCE

Üniversite hayatımı Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi fizik tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde tamamladım.Üniversite hayatımı Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi fizik tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde tamamladım.