Son yılların popüler sağlık uygulaması Kinesiotape yöntemi aslında 1980’li yıllardan bu yana Avrupa ve Amerika’da etkili bir şekilde kullanılıyor. Elbette dünyada yaşanan sağlık gelişmelerini yakından takip eden kliniğimiz de bu yöntemi kullanıyor ve son derece başarıyla uyguluyor. Yöntemden yararlanmak isterseniz kliniğimizi aramanız yeterli oluyor efendim. Özellikle formunu korumaya çalışırken basit yaralanma olarak tabir edebileceğimiz türde sorunların giderilmesinde etkili çözümler sunan yöntemi isterseniz daha yakından tanıyalım.

Kinesiotape Nedir

İzin verirseniz öncelikle Kinesiotape nedir ve bu yöntem hangi rahatsızlıklarda daha çok kullanılıyor kısaca izah ettikten sonra konumuza devam edelim. Eskiden beri bildiğimiz alışılagelmiş değişik türde ağrı bantları her zaman yaşamımızda olmuştur. Ancak her alanda olduğu gibi bu alanda gerçekleştirilen tasarımlarında pek çok yenilik yapıldı ve bu yeniliklerin başında kinesiotape uygulaması geliyor. Genel anlamda ortopedik rahatsızlıklarda sıkça rastladığımız yöntem, değişik renklerden oluşan esnek bantların vücuda yapıştırılması esasına dayanıyor. Hemen bu noktada çok kısa bir ilave yapalım.  İçerisindeki polimer lifler sayesinde %60 oranında bir esneme payına sahip bu bant, herhangi bir nedenle inflamasyona uğramış bölgelerin bütünleştirilmesinde harikalar yaratıyor.

Kinesio Tape Bant Oldukça Şık Bir Görüntüye Sahip

Her sağlık uygulamasında olduğu gibi kinesio tape bant uygulamasının kullanım bölgeleri bakımından bilinmesi gereken bazı yönleri bulunuyor. Söz gelimi ilk akla gelen kullanım alanı bel ve boyun ağrılarının giderilmesi şeklinde oluyor. Üstelik %100 pamuklu ve yapışkan yüzeyin hemen altındaki hava kanalları bulunan bant cildin nefes almasını sağlayan bir sistematikle tasarlanmış. Bunun yanı sıra eski tip bantlardan farklı olarak hem doku hem de eklem bölgelerinde iyileşmenin hızlanmasını sağlıyor. Ağrı bandı kinesio tape aynı zamanda;

  • Kireçlenme
  • Romatizmalar hastalıklar
  • Yaralanmaya bağlı diz kalça ayak bileği sorunları
  • Omuz, el bileği, dirsek ve boyun ağrıları
  • Cerrahi müdahale sonrasında yaşanan eklem ve doku sorunları
  • Fasya aktivitesinin arttırılmasında veya azaltılmasında

Gibi birçok farklı sorunun çözümüne modern alternatifler sunuyor. Ayrıca özellikle zedelenme sonrasında meydana gelen eklem hareket açıklığının sağlanmasında önemli bir rol oynayan Kinesiotape uygulaması fizik tedavi uygulamalarında çığır açan bir gelişme olarak kabul ediliyor. Diğer tüm hizmetlerimiz ve Kinesiotape uygulamamız hakkında daha kapsamlı bilgi almak üzere sizleri kliniğimize bekliyoruz efendim. Şimdiden geçmiş olsun diyoruz ve esenlikler diliyoruz.

Mehmet ŞEN

Benim hayatımın merkezine aldığım özelliğim iyi bir izleyici olmam. İşim her ne kadar insan anatomisi üzerine ilerliyor olsa da duyguların anatomiye verdiği etkiyi gözardı etmek büyük hata olurdu. İnsan anatomisi psikoloji ile birlikte aynı çarklının zinciri olarak ilerler. Bu sebeple hastalarımla tedaviye başlamadan önce onları izlerim. Duygular ve reaksiyonlar hastalığın ilerleyiş biçimlerini en çıplak hali ile ele veren temel reflekslerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir