Klinik Pilates

Omurga ve bağlı sistemlerde oluşan rahatsızlıklar ve deformasyonun giderilmesi amacıyla geliştirilen klinik pilates bugün için modern terapi yöntemleri arasında sayılıyor. Klinik pilates hizmetini fizyoterapistler gözetiminde pek çok fizyoterapi veya manuel terapi merkezinden alabilirsiniz. Klinik pilates gerek vücudun sıkılaştırılması, gerekse yaşanan mevcut problemlerde tedaviye destek amacıyla omurga sağlığının düzeltilmesinde önemli rol oynamaktadır. 

Klinik Pilates Nedir

Öncelikli olarak klinik pilates nedir sorusuna yanıt arayalım. Omurga sağlığında ortaya çıkan rahatsızlıkların giderilmesine yönelik ve kişiye özel geliştirilen egzersizlere klinik pilates adı verilmektedir. Bu uygulamanın sadece mevcut omurga problemleri olan kişilere özel bir uygulama olmadığının altında çizmekte fayda vardır. Çünkü aynı zamanda gün boyu masa başında çalışmak zorunda kalanlar veya hareketsiz bir yaşam sürdürenlerde pekâlâ bazı omurga ile ilgili bazı sorunlar yaşayabilmekte ve klinik pilates uygulamasından yararlanabilmektedir. Bunun yanı sıra bir önemli ayrıntıya daha dikkat çekmekte yarar vardır. Zayıflama amaçlı standart pilates uygulamalarının aksine klinik pilates egzersizlerinde bel, kalça, bacak, karın ve sırt kaslarının güçlendirilmesine yönelik fiziksel aktiviteler dışında özel nefes teknikleri yer almaktadır. Dolayısıyla uygulamalar klasik bir pilates egzersizi olarak akılda kalmamalıdır.

Klinik Pilates Tedavisi Nasıl Uygulanıyor?

Klinik pilates ile ilgili soruların başında hiç kuşkusuz klinik pilates tedavisi nasıl uygulanıyor veya hangi hastalıklarda bu uygulama etkili olur tarzında soruları gelmektedir. Öncelikli olarak klinik pilatese başlamadan önce mevcut bir omurga sorununuz olup olmadığını araştırılmalıdır. Bu çerçevede eğer sizlerde;

  • Skolyoz
  • Ankilozan Spondilit
  • Kifoz
  • Duruş bozuklukları
  • Kronikleşmiş boyun ve sırt ağrıları

Gibi bir rahatsızlık bulunuyorsa size özel nefes tekniklerinin aynı anda uygulandığı bir egzersiz programı gerçekleştirilmesi önerilmektedir. Genellikle 1 saatlik seanslara yayılan uygulama sayesinde hastaların mevcut fizik tedavisine önemli düzeyde destek sağlanır. Klinik pilates  ile ilgili  kapsamlı bilgi için size en uygun fizyoretapi veya manuel terapi kliniklerinden randevu alabilirsiniz. 

Mehmet ŞEN

Benim hayatımın merkezine aldığım özelliğim iyi bir izleyici olmam. İşim her ne kadar insan anatomisi üzerine ilerliyor olsa da duyguların anatomiye verdiği etkiyi gözardı etmek büyük hata olurdu. İnsan anatomisi psikoloji ile birlikte aynı çarklının zinciri olarak ilerler. Bu sebeple hastalarımla tedaviye başlamadan önce onları izlerim. Duygular ve reaksiyonlar hastalığın ilerleyiş biçimlerini en çıplak hali ile ele veren temel reflekslerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir