Klinik Pilates ile Ağrılarla Vedalaşmak Mümkün Mü?

Hayatında hiç sırt ağrısı çekmeyen insan sayısı çok azdır. Birçok kişi hayatının belirli dönemlerinde kas-iskelet sistemi ile ilgili bir hastalık öyküsü mutlaka olmuştur. Ağrı problemlerini aza indirmek ya da ağrılarla sonsuza dek vedalaşmak fizyoterapist eşliğinde klinik pilates ile mümkün olabilmektedir. 

Pek çok omurga rahatsızlıklarında, duruş bozukluğu ve buna bağlı ağrılarda, ameliyat sonrası kasların güçlendirilmesinde bu yöntem efektif bir şekilde kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra doğum öncesi düzenli bir şekilde uygulanan klinik pilates sayesinde, doğum kolaylaşır ve doğum sonrası toparlanma da daha hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Pilatese başlamadan önce mutlaka bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Eğer kişinin pilatese başlamasında bir sakınca yoksa, uzman değerlendirme sonucu kişiye özel pilates programı hazırlanarak seanslara başlanır. Pilates programı sonrasında kişiler,  vücutlarındaki farklılığı hissedebilir ve hayatlarına daha mutlu ve daha sağlıklı bir şekilde devam edebilirler.

Klinik Pilatesin Amacı Nedir?

Klinik pilates; kas ve iskelet sisteminde oluşabilecek, kişiye rahatsızlık verecek sorunların önüne geçer ve bu sistemlerde ortaya çıkmış sorunları ortadan kaldırır. Fizik tedavi ve rehabilitasyona destek niteliğinde olan bir yöntemdir. Kasların güçlendirilmesinde, esneklik ve dayanıklılığın artırılmasında etkilidir. Ayrıca doğru ve etkin nefes teknikleri ile birlikte kan dolaşımı da olumlu bir şekilde etkilenir. 

Klinik pilates ;

  • Kasları geliştirir.
  • Güç ile esneklik dengesini kurar.
  • Kaslarda meydana gelen gerginliği en aza indirir ve vücuda canlılık getirir.
  • Kas sistemindeki ve iskelet sistemindeki dengeyi sağlar.
  • Vücut duruşunda olumlu etkiler sağlar ve sırt ile boyundaki ağrıları azaltır.
  • Eklemlerin gevşemesini sağlayarak vücudu rahatlatır.
  • Sakinleştirir ve zihni stresten uzak tutar.

Klinik Pilates Kimler İçin Uygundur?

Her yaşa sahip bireylerce rahatlıkla uygulanabilen bir yöntemdir. Ayrıca engelli insanlar için de fayda sağlar ve onların yaşama adapte olabilmelerini kolaylaştırır. Sanatçı ve dansçı kesim tarafından sıklıkla tercih edilen yöntem, hamilelerin de fayda görebileceği programları içerir.

Kaan AKIN

Hastalarımla ayrı bir iletişimimiz var, aile gibiyiz. Tedavi yöntemlerimi uygulamadan önce hastalarımı dinler, onları analiz ederek ihtiyaçlarını tespit eder ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda bir tedavi programı hazırlarım. Tedavi sırasında uyguladığım metodlar tamamen bilime dayalı, başarısı kanıtlanmış metodlardır. Onların bana söylediği her cümleyi dikkatle dinleyip, spesifik ve aspesifik olarak ayrıştırır sonra da spesifik olan belirtiler ve bulgular ışığında bir tedavi planı hazırlarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir