Kuru İğne Tedavisi Güvenli Midir?

Kuru iğneleme ya da kuru iğne tedavisi kastaki düğümlerin yani miyofasyal tetik noktalarının salınması ile ağrının azaltılması ve işlevin iyileştirilmesine yardımcı olmak amacı ile steril ve ince iğneler ile yapılan yöntemi ifade etmektedir. Bu tedavide kullanılan iğneler akupunktur iğneleri ile aynıdır. Ancak bu tedavi yönteminin akupunktur ile karıştırılmaması gerekiyor. İki teknik arasında benzerlik bulunsa da aradaki fark kullanılan tekniklerin amacı ile ilgili olmaktadır. Kuru iğne tedavisi ile öncelikle kaslarda bulunan düğümlerin restore edilmesi sağlanmaktadır. Akupunktur ise denge sağlamak amacı ile enerji akışını kullanır ve tamamen tıbbi durumların tedavisi ile ilgilenilmektedir. Bu noktada kasta düğümlerin hangi sebeplerden dolayı meydana geldiğini araştırmak gerekiyor;

  • Kas yaralanmalarının şiddetinin azaltılması için
  • Beklenmedik hareketlerde
  • Hızla yapılan hareketlerde
  • Düzensiz aktivite ve kas yükündeki değişiklikler sebebi ile
  • Sürekli aynı pozisyonda duruş
  • Sinir basısı sebebi ile kas, sinirin korunması amacı ile kasılması ile
  • Bakteriyel ve viral hastalıklar sebebi ile
  • Beslenme yetersizlikleri
  • Metabolik ve endokrin durumlar

sebebi ile kaslarda düğüm oluşabilir ve bu sorunlar kuru iğne tedavisi ile ortadan kaldırılabilir. Bu tedavi yöntemi oldukça güvenlidir. Bölgede az morarma ve kızarma görülse de bunlar iğnenin etkileridir ve birkaç gün içerisinde tamamen ortadan kaybolur.

Kuru İğneleme Tedavisi Ne Zaman Kullanılmalı?

Miyofasyal tektik noktalarının salınımına yardımcı olmak, ağrı yönetimi ve kaslarda oluşan düğümlerin sebep olduğu eklemlerdeki hareketlerin düzeltilmesi amacı ile bu tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Kuru iğne tedavisi uygulandığı esnada iğneler bölgeye yerleştirilir, bir süre bekletilir ve çıkarırken hastalar çok hafif bir ağrı hissedebilir. Ancak bu rahatsızlık sadece saniyeler sürer. Ayrıca kas seyirmesi gibi durumlar da kısa süreli olarak görülse de iğne düğüm noktasına yerleştirildiği andan itibaren bu his ortadan kaybolur. Tedavi sonrasında ise yüksek etkisi olan faaliyetlerden kaçınmak, aynı zamanda yorucu egzersizler yapmamak gerekiyor. Vücudun iyileşmesini sağlamak ve aynı zamanda tedavinin yararlarının maksimum hale gelmesi oldukça önemlidir. Nitelikli ve yetenekli çalışma kadromuz ile kliniğimizde sizlere kuru iğneleme uyguluyor ve şikayetlerinizden kurtulmanıza yardımcı oluyoruz.

Kaan AKIN

Hastalarımla ayrı bir iletişimimiz var, aile gibiyiz. Tedavi yöntemlerimi uygulamadan önce hastalarımı dinler, onları analiz ederek ihtiyaçlarını tespit eder ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda bir tedavi programı hazırlarım. Tedavi sırasında uyguladığım metodlar tamamen bilime dayalı, başarısı kanıtlanmış metodlardır. Onların bana söylediği her cümleyi dikkatle dinleyip, spesifik ve aspesifik olarak ayrıştırır sonra da spesifik olan belirtiler ve bulgular ışığında bir tedavi planı hazırlarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir