Lateral Epikondilit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Halk arasında tenisçi direği olarak bilinen lateral epikondilit ortopedik bir rahatsızlıktır. El bileği ile parmak hareketlerine yardımcı olan kısımların;  kolda üstteki uç noktalarında dış yan bölümlerinde mikro düzeyde yırtıklar olması bu rahatsızlığın tanımıdır. Bu tarzda küçük yırtıkların olması dirseği hareketsiz bırakacaktır. Parmaklarımızı açmayı ve el bileğini kaldırmayı sağlayan bu kasların oluşturduğu grup dış taraftaki kemiğe de yapışıktır. Kaslar kanlanır, ancak bu yapışmanın meydana geldiği noktalar ve tendonlarda daha az  düzeyde bir kanlanma meydana gelir. Hasara bağlı iyileşme süreci de bu bölüm kanlanmadığından dolayı oldukça zor olur. Adını tenisten alan bu rahatsızlık aslında tekrarlayan hareketler sonucu ortaya çıkmaktadır. Yanlış vuruş yapan tenisçilerde sıklıkla görülen bu rahatsızlık daha pek çok kişide görülebilir.

Omuz ile yapılması gereken hareketler yerine kişi kol kas yapılarını zorladığından dolayı bu durum meydana gelir. Rahatsızlığın boyutu kişiden kişiye göre değişmektedir.  Bazı hastalar en basit şeyleri dahi kaldıramaz ve bulaşık yıkayamaz. Ayrıca cam silemez, tornavida çeviremez. Bu gibi hareket kısıtlamalarının meydana geldiği lateral epikondilit ağrı kesiciler yardımı ile tedavi edilmeye çalışılırsa sadece ağrının üstü örtülmüş olur. Bölgedeki hasar devam ettiği gibi zamanla ağrınız da iyice büyür. Kalem tutma gibi en ufak hareketi dahi zamanla yapamaz hale gelebilirsiniz. Hastanın uygulanan tedavi yöntemleri ile ağrısı azaldığında günlük yaşamına devam edebilir.

Kliniğimizde hastalarımız için uygun tedavi yöntemini sunuyoruz. Fizik tedavi ile birlikte uygulanan manuel terapinin yanı sıra tedavi sonrası hastalarımıza çeşitli egzersizler de öneriyoruz. Lateral epikondilit adı verilen rahatsızlığın ortadan kaldırılması amacı ile bilek eklem hareket açıklığı, el bileğini germe, ön kol, dirsek eklem açıklığı, bilek fleksiyon egzersizleri, bilek ekstansiyon egzersizleri, el bileği ile başparmak döndürme, ağırlık ve bir sopa yardımı ile bilek egzersizleri yapılmaktadır. Cerrahi olmayan yöntemler ile hastalarımızı kısa zaman içerisinde tedavi ediyoruz. Öncelikle hastalığın hikayesini dinliyor ve daha sonra hastanın spor alışkanlıklarını değerlendiriyoruz. Hastalarımızı muayene ettikten sonra her hastamıza uygun bir tedavi planı hazırlıyoruz. Tanı konulduktan sonra uygun seanslar ile kısa zamanda etkili sonuçlar sunuyoruz.

Kaan AKIN

Hastalarımla ayrı bir iletişimimiz var, aile gibiyiz. Tedavi yöntemlerimi uygulamadan önce hastalarımı dinler, onları analiz ederek ihtiyaçlarını tespit eder ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda bir tedavi programı hazırlarım. Tedavi sırasında uyguladığım metodlar tamamen bilime dayalı, başarısı kanıtlanmış metodlardır. Onların bana söylediği her cümleyi dikkatle dinleyip, spesifik ve aspesifik olarak ayrıştırır sonra da spesifik olan belirtiler ve bulgular ışığında bir tedavi planı hazırlarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir