Manuel Tedavi Ankara Merkezinde Hangi Hastalıklar Manipule Edilebilir?

Kas ve iskelet sistemi sorunları, boyun ve sırt ağrısı gibi problemler halk arasında oldukça yaygındır. Yaşlanma, yaralanma ve dejenerasyon gibi durumlardan dolayı meydana gelen bu rahatsızlıklar manuel terapi Ankara merkezimizde tanı konulması sonrası tedavi edilebilmektedir. Sertifika ile birlikte gerekli tıbbi eğitimleri almış fizyoterapistler tarafından yapılan bu tedavi yöntemi yumuşak doku ve eklemlerin pasif hareketlerinden yararlanmak sureti ile yapılmaktadır.

Tüm eklemlerin bu tedavi yöntemi ile manipüle ve mobilize edilmesi mümkündür. Tedavi elle yapılmakla birlikte bu hareketler devamlı ve yavaştan hızlıya doğru gitse de bazı hastalarda manipülasyon gerekebilir ve manevra hareketleri de yapılabilir. Manuel terapi Ankara merkezimizde uzman fizyoterapistler tarafından yapılan bu tedavi ile ayak bileği, kalça, omuz, eklem, ayak parmakları, diz vb. noktalar tedavi edilebilmektedir.

Kas spazmları, krampları vb. sorunlara karşı korumak için kas enerji teknikleri gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Ayrıca tedavi sonrasında özel egzersizler de önerilmektedir. Pek çok kişi tarafından ise bu tedavi yönteminin etkili olup olmadığı merak ediliyor. Ağrıyı azaltma ve fonksiyon kayıplarını yeniden kazandırmak için bu tedavi yöntemi oldukça etkilidir. Terapi formu yoğun bir şekilde araştırılmış olmakla birlikte çeşitli yöntemleri ve teknikleri bulunan bir fizik tedavi şeklidir.

Manuel terapi Ankara merkezimizde fizyoterapistler eşliğinde yapılan bu tedavi manipülasyon, mobilizasyon, kas enerji tekniği, propriyoseptif olmak üzere çeşitli tekniklerden oluşmaktadır. Hastalar bu noktada bilgi almak için merkezimize geldiklerinde değerlendirme ile birlikte rahatsızlıkları hakkında bilgi alabilmektedir. Kas dengesizliklerinin düzeltilmesi amacı ile egzersize ihtiyaç olsa da bir kasın neden düzgün çalışmadığının cevabı elle yapılan muayenede verilebilir. Egzersizler bu sayede manuel olan bu tedavinin adeta bir tamamlayıcısı konumundadır.

Bir cihaz ya da makinenin aksine manuel terapi Ankara merkezimizde sunduğumuz tedavi ellerle yapılan özel bir fizik tedavi şekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Kas gerginliği, kas spazmı, eklem fonksiyon bozukluğu gibi çeşitli nedenlerden dolayı dokulara baskı yapmak ve eklemlerin manipüle edilmesi için bu yöntem kullanılmaktadır. Şayet sizlerin de bu tür şikayetleriniz varsa hemen kliniğimize gelerek muayene olabilirsiniz.

Mehmet ŞEN

Benim hayatımın merkezine aldığım özelliğim iyi bir izleyici olmam. İşim her ne kadar insan anatomisi üzerine ilerliyor olsa da duyguların anatomiye verdiği etkiyi gözardı etmek büyük hata olurdu. İnsan anatomisi psikoloji ile birlikte aynı çarklının zinciri olarak ilerler. Bu sebeple hastalarımla tedaviye başlamadan önce onları izlerim. Duygular ve reaksiyonlar hastalığın ilerleyiş biçimlerini en çıplak hali ile ele veren temel reflekslerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir