Manüel Terapi Uzmanları Ankara

Çeşitli sebeplerden dolayı herhangi bir adelede ağrı ya da vücutta hareket kaybı varsa bu durumların ortadan kaldırılması için son yıllarda popüler olarak el ile tedavi uygulamaları yani  manuel terapi yöntemlerine başvurulmaktadır.

Hareketlerin tam olarak sağlanması ve ağrının ortadan kaldırılması amacı ile yapılan bu tedavi bazı tekniklere, kural ve manevralara dayanmaktadır. Ekstremite eklemlerinde yer olan fonksiyon kayıplarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olan bu yöntem, bozuklukların, yaralanmaların tedavisinde oldukça çok tercih edilmektedir.

Manüel Terapi Yöntemleri Nelerdir?

Manüel terapi  aşağıdaki teknik ve yöntemler doğrultusunda omurga ve sinir sistei üzerindeki hasarları önlemek, kaldırmak ve iyileştirmeyi hedeflemektedir. 

Manuel Terapi Yöntemleri;

 • Klinik bantlama tekniği
 • Mobilizasyon
 • Manipülasyon
 • Egzersizler
 • Nöromusküler terapi
 • Yumuşak doku teknikleri

Gibi uygulamış olduğumuz bu tedavi yöntemleri ile başarı sağladığımız konular;

 • Omurga simetrisi sağlanıyor.
 • Hareket kaybı ortadan kaldırılıyor ve miyofasyal açıklık sağlanıyor.
 • Plasebo etkisi yaratılıyor.
 • Ağrı eşiğinin yükselmesine sebep olan ve kâbusunuz olan ağrılardan kurtulmanıza yardımcı olan endorfin salgılanması artırılıyor.
 • Kapı kontrol teorisinden yararlanarak ağrı duyusunun azalması sağlanıyor.

Bu yöntemler ile ağrılar azalırken kaybolan fonksiyonlar da yerine geliyor.. Fonksiyonel olarak iyileşme süreci hızlanırken aynı zamanda manuel terapi ile hastalar daha ilk seansta dahi olumlu etkiler gözlüyor.

Şayet akut boyun ağrısı, miyofasyal ağrı, bağ yaralanması, kırık sonrası rehabilitasyon, omuz ve dirsek ağrıları, artroz, disk hernisi, bel ağrısı, torasik ağrı gibi şikayetleriniz varsa bu tür problemlerin ortadan kalkması amacı ile manuel terapi alabilirsiniz. 

Fonksiyon kaybına ve ağrıya yol açan durumlar ortadan kaldırılacağı gibi aynı zamanda kas ve iskelet sistemi üzerindeki tüm sorunlar da yok olmaktadır. Çok eski çağlara dayanan bu yöntemin kırık ve çıkıkçılık ile karıştırılmaması gerekir. Bilimsel kanıtlara dayanarak tamamen tıbbi teknikler uygulanarak yapılan manuel terapi uygulamalarında alınan başarı oranları da bir hayli yüksektir. 

Kaan AKIN

Hastalarımla ayrı bir iletişimimiz var, aile gibiyiz. Tedavi yöntemlerimi uygulamadan önce hastalarımı dinler, onları analiz ederek ihtiyaçlarını tespit eder ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda bir tedavi programı hazırlarım. Tedavi sırasında uyguladığım metodlar tamamen bilime dayalı, başarısı kanıtlanmış metodlardır. Onların bana söylediği her cümleyi dikkatle dinleyip, spesifik ve aspesifik olarak ayrıştırır sonra da spesifik olan belirtiler ve bulgular ışığında bir tedavi planı hazırlarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir