Manuel Terapi Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Fizyoterapistler tarafandan uygulanan manuel terapi maksimum hareket, işlevsel yetenek gelişimi ve ağrısız yaşam için hizmetler sunmaktadır. Yaşlanma, yaralanma, bozukluklar, hastalık, çevresel faktörler gibi çeşitli sebeplerden dolayı hareketleriniz tehdit edildiğinde manuel terapi uygulamasından kolaylıkla faydalanabilirsiniz. 

Müdahale, önleme gibi amaçları içeren manuel terapi yöntemi ile yaşam kalitenizi en üst seviyeye çıkarmayı hedefleyebilirsiniz. Çoğu zaman vücudunuzu yukarıda bahsedilen sebeplerden dolayı doğal olarak hareket edemediğinizi fark edebilirsiniz. Vücudunuzda acı duyabilir ve ya  uzuvlarınızın eskisi kadar dayanıklı olmadığını ve iyi hareket etmediğini gözlemleyebilirsiniz. Bu tedavi yöntemi ile şikayetleriniz önlenebilir ve kısa zaman içerisinde ortadan kaldırılabilir. Optimum iyilik haline geçerken aynı zamanda ilaç, makine vb. herhangi bir destekleyici olmadan kısa zaman içerisinde sadece elle tedavi olmuş olursuz.

 Manuel terapi aşağıdaki durumlar gözlemlendiğinde uygulanması tavsiye edilmektedir;

  • Kollarda, omuzlarda, bacaklarda ve omurgada yaralanma varsa ve bu bölgelerde ağrı duyuluyorsa
  • Kronik rahatsızlıklardan dolayı hareketleriniz kısıtlanıyorsa ve yine aynı şekilde iyi hareket etmekte zorlanıyorsanız
  • Şayet bir kaza ya da cerrahi işlem geçirmiş ve bu olaylar sonrasında rehabilitasyona ihtiyaç duyuyorsanız 

Bu tedavi yöntemi kısa zaman içerisinde iyileşmenize ve hareket kabiliyetinizin artmasına yardımcı olur. Bu tarzda şikayetleriniz varsa önce yetkili kliniklerde muayene olabilir, sonrasında size özel hazırlanan terapi programı ile uygulamalara başlayabilirsiniz.

Ayrıca omurga, kol, bacak vb. eklemlerde spesifik şikayetler görüldüğünde rahatsızlık için bir an evvel tanı konulması ve daha fazla ilerlememesi amacıyla size en yakın manuel terapi kliniğinden randevu alabilirsiniz.  

Eklem hareketlenmeleri ve manipülasyonları için uygulanan manuel terapi tıbbi bir işlemdir. Özellikle ilk seanstan itibaren hızlı ve etkili sonuçlar vermektedir. Tedavi ancak uzman kişiler tarafından doğru teknikler ve doğru noktalar kullanılarak yapıldığında başarılı sonuçlar vermektedir. Güvenilir olmayan kişiler tarafından yapılan manuel terapi sizlere pahalıya mal olabilir.

Kaan AKIN

Hastalarımla ayrı bir iletişimimiz var, aile gibiyiz. Tedavi yöntemlerimi uygulamadan önce hastalarımı dinler, onları analiz ederek ihtiyaçlarını tespit eder ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda bir tedavi programı hazırlarım. Tedavi sırasında uyguladığım metodlar tamamen bilime dayalı, başarısı kanıtlanmış metodlardır. Onların bana söylediği her cümleyi dikkatle dinleyip, spesifik ve aspesifik olarak ayrıştırır sonra da spesifik olan belirtiler ve bulgular ışığında bir tedavi planı hazırlarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir