Manuel Terapi İle Hem Teşhis Hem Tedavi Mümkün

Kas ve eklem sorunları sebebi ile pek çok hasta fonksiyon kaybı yaşamakta ya da acı çekmektedir. Günlük yaşam kalitelerinin düşmesine rağmen cerrahi işlem görmemek adına süreci bir şekilde atlatmaya çalışmaktadır. Ancak manuel terapi Ankara ile bu sorunlardan cerrahi bir işlem olmadan kurtulmak mümkündür. Kas ve iskelet sisteminde meydana gelen sorunlara bu yöntem  ile hem tanı konulabilmekte hem de tedavi yapılabilmektedir. Tanı ve tedavi ciddi bir iştir. Alanında ileri düzeyde bilgi ve beceri gerekir. Bu sebeple uygulayıcılar fizyoterapist olmalıdır.

Tanı konabilmesi için bazı tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Hastanın yürüyüşü ve duruşu üzerinde öncelikle gözlem yapılır. Daha sonra görsel olarak hasta incelenir. Tanı koymada da tıpkı tedavide olduğu gibi el kullanılmaktadır. Özel teknikler ile cilt, kas, eklem ve kemik gibi yapılar belli pozisyonlar verilmek sureti ile incelenir. Böylece Manuel Terapi Ankara merkezimizde ön muayene tamamlanmış olur. Hasta üzerinde ciddi bir inceleme yapılması tedavi açısından ciddi manada önemlidir. Çünkü örneğin iki hastada boyun fıtığı varsa, tanı konulmadan ve inceleme yapılmadan tedaviye geçilmemelidir. Çünkü fıtığın derecesi farklılık göstermektedir.

Ayrıca boyun ağrısı şikayeti ile gelen bir hastanın sadece boyun kısmını incelemek de doğru olmayacaktır. Farklı bir bölgede olan sıkıntı boyna baskı yapıyor olabilir. Bir bölgedeki ağrının sebebi farklı bir bölge ile ilişkili olabilir. Radyolojik testler ile saptanamayan tanılar da el muayenesi ile manuel terapi Ankara ön muayenesi yapılarak saptanabilmektedir. Fakat radyolojik testler ile yapılan değerlendirmeler daha sağlıklı olacaktır. Bu testler ile birlikte fizyoterapistlerin de terapi için ayırıcı bir tanı koyması gerekecektir.

Manuel Terapi Ankara olarak uzman ekibimizle birlikte hizmet vermekteyiz. Bu tedavi yöntemi ani bir manevra içermez. Düzenli ve yavaş bir şekilde tekrarlayan hareketler bu ismi alır. Bu tedavide temel prensip hastanın gevşemesi ve sorunlarından kurtulması olacaktır. Bizlere güvenerek tedaviyi akışına bırakmanız ve gevşemeniz sorunlarınızdan kurtulmanız için şarttır. Psikolojik olarak bu tedaviye hazır olmanız da bizleri başarılı sonuçlara ulaştıracaktır.

Mehmet ŞEN

Benim hayatımın merkezine aldığım özelliğim iyi bir izleyici olmam. İşim her ne kadar insan anatomisi üzerine ilerliyor olsa da duyguların anatomiye verdiği etkiyi gözardı etmek büyük hata olurdu. İnsan anatomisi psikoloji ile birlikte aynı çarklının zinciri olarak ilerler. Bu sebeple hastalarımla tedaviye başlamadan önce onları izlerim. Duygular ve reaksiyonlar hastalığın ilerleyiş biçimlerini en çıplak hali ile ele veren temel reflekslerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir