Manüel Terapi Nasıl Yapılır?

Tedavi esnasında elleri kullanarak kas,iskelet ve sinir sistemi üzerinde var olan aksaklıkların ortadan kaldırılması amacı ile manüel terapi Ankara merkezimizde hastalarımıza hizmet veriyoruz. Kas ve eklemlerin ağrısız bir şekilde hareket etmelerini sağlamak amacı ile uyguladığımız bu tedavi yöntemi aynı zamanda postural dengeyi sağlamaya da yöneliktir. Çeşitli girişim teknikleri ve manevralara dayanan tedavi yöntemi tarihi açıdan incelendiğinde aslında insanlık tarihi kadar eski olduğu göze çarpmaktadır. Tıbbın babası olan Hipokrat tarafından da uygulanan ve kabul gören bu tedavi yöntemi kompresyon ve traksiyon gibi tekniklere dayanmaktadır. Bu uygulama, başarılı sonuçlar alabilmek için kesinlikle uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Bilinçsizce yapılan uygulamalar güvenlik açısından tehlikeli sonuçlar yaratabilmektedir.

Manüel terapi Ankara merkezimizde siz değerli hastalarımıza sunmuş olduğumuz bu tedavi yöntemi aslına bakılırsa 3 aşamadan oluşmaktadır;

  • Hastanın problemi el yardımı ile doğru şekilde tespit edilmesi
  • Alternatif tedavi yöntemleri düşünülmesi
  • Şiddetli ağrının analizi ve uygun tekniğin seçilmesi

Yapılan klinik muayeneler sonucunda hastanın rahatsızlığı ve rahatsızlık seviyesi tespit ediliyor. Problemin tespit edilme aşaması doğru tedavi tekniğinin seçilmesi için ciddi manada önemli olurken bu tedavi teknikleri tamamen elle yapılmaktadır. Anatomik sınırı aşmayan bu tedavi yönteminden sonra hastanın ağrı duymadığı ve hareket sınırını tamamladığı bir pozisyon elde edilir. Tedavi esnasında mobilizasyon ve manipülasyon teknikleri uygulanır.

Manipülasyon rotasyon kazandırmada etkili rol oynamaktadır. Manüel terapi Ankara kliniğimizde sunmuş olduğumuz tedavi yöntemi iki hareketin zıt olarak yapılması sureti ile elde edilmemektedir. Uygulanan kuvvetlerden bir tanesi stabilizasyonu sağlarken bir diğeri de manipülatif olan hareketi desteklemektedir. Kliniğimizde sizlere sunmuş olduğumuz bu tedavi yönteminde amacımız hareketi bozulmuş olan adele ve eklemlere yeniden hareket kazandırılması ve ağrıların ortadan kaldırılmasıdır. Hastaya pozisyon verildikten sonra gevşeme sağlanır ve uygun teknikler kullanarak kusurlu bölge tedavi edilir. Cerrahi bir işlem gerekmeden daha ilk seansta hastalarımızdan başarılı sonuçlar elde etmekteyiz. Omurga ve eklemlerin normal hareketlerine kavuşması amacı ile hemen kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Kaan AKIN

Hastalarımla ayrı bir iletişimimiz var, aile gibiyiz. Tedavi yöntemlerimi uygulamadan önce hastalarımı dinler, onları analiz ederek ihtiyaçlarını tespit eder ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda bir tedavi programı hazırlarım. Tedavi sırasında uyguladığım metodlar tamamen bilime dayalı, başarısı kanıtlanmış metodlardır. Onların bana söylediği her cümleyi dikkatle dinleyip, spesifik ve aspesifik olarak ayrıştırır sonra da spesifik olan belirtiler ve bulgular ışığında bir tedavi planı hazırlarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir