Manuel Terapi Nedir?

Manuel terapi temel olarak, özel teknikler içeren ve tamamen elle uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu özel teknikler içerisinde eklem manipülasyon ve mobilizasyonları, yumuşak doku mobilizasyonları ve sinir mobilizasyonları gibi yöntemleri içermektedir. 

Manuel Terapi Yönteminin Faydaları

Eklemsel olarak doğru dizilim sağlanır 

Eklem hareket kabiliyeti arttırılır 

Kaslara yönelik uygulanan manuel terapi yöntemleri ile yumuşak dokudaki deformiteler ve sertlikler ortadan kaldırılır 

Kan dolaşımı düzenlenir 

Sinirlere yönelik uygulanan özel teknikler ile sinirlerin hareket kabiliyeti, elastikiyeti yeniden kazandırılır,

Sinir kan dolaşımı düzenlenir. 

Bütün bu dokulara yönelik uygulanan manuel terapi yöntemleri ile kas, eklem ve sinir sisteminde açığa çıkan deformasyonlar ortadan kaldırılabilir. Manuel terapi uygulamalarına ek olarak kişiye özel egzersiz yöntemleri ile destek sağlanır ise kişi kalıcı bir iyilik haline ulaşabilir. 

Manuel terapi yaptıranların yorumları

Manuel terapi yaptıran kişiler genellikle bu tedavi sürecinden oldukça memnun kaldıklarını çok sık görmekteyiz. Bel fıtığı, boyun fıtığı, gibi birçok ortopedik problemlerde manuel terapi gören hastalar diğer yöntemlerin aksine terapistin elleri ile nerelerde hangi problemler var, bunlar hangi aşamada, tedavi sürecinde ne gibi değişiklikler olduğunu hissederek yaptığından dolayı gördükleri tedavinin ne kadar etkili olduğunu dile getirirler. Bu yüzden manuel terapi, hastalar nazarında oldukça başarılı bir yöntemdir.  Manuel terapi yaptıranların yorumları da genellikler pozitif yorumlar olmuştur. 

Manuel Terapi Zararları

Manuel terapi uzman eller tarafından uygulandığında oldukça güvenli ve zararsız bir tedavi yöntemidir. Ancak manuel terapinin zarar vermeyeceğinden emin olmak için başvurduğunuz manuel terapistin uzman olduğunda ve sizi doğru değerlendirip gerçekten sizi anladığından emin olmanız gerekmektedir. Bu durum sağlandığında ve manuel terapist her hastaya aynı tedavi tekniklerini değilde kişiye özel bir tedavi yöntemi ile kişiye uygun teknikleri uygulandığında manuel terapi zarar vermez. 

Ancak bu tedavi sürecinde hasta terapistini verdiği günlük yaşam önerilerine özenli bir şekilde dikkat etmelidir. Aksi takdirde kişi ters bir hareketle veya yanlış bir egzersiz ile kendi kendine zarar verebilir. Yani sonuç olarak manuel terapi zarar vermez ama hasta farkında vermeden kendi kendine zarar verebilir. 

Bel Fıtığı Manuel Terapi

Bel fıtığı problemlerinde fıtığa dışarıdan el ile direkt müdahale edilmesi mümkün değildir. Ancak manuel terapi ile fıtığın oluşum problemlerini ortadan kaldırarak iyileştirmek mümkündür. Bel fıtığı problemleri genellikle bel omurlarındaki çeşitli dizilim bozukluklarından kaynaklı meydana gelmektedir. 

Manuel terapi ile hareketsiz halde kalan bel omurlarının hareket kabiliyeti arttırılır, 

doğru yük aktarımı sağlanır, 

Omurları stabil tutan kas grupları kuvvetlendirilir 

Fıtıklaşan disk üzerindeki fazla yük ortadan kaldırılır. 

Manuel terapi yöntemleri kişiye özel uygulanmaktadır. Yani her bel fıtığı hastasına manipülasyon (kütletme) uygulanmamalıdır. Bu şekilde doğru yapılan bir manuel terapi tedavisi sonrasında bel fıtığı şikayetlerinden kurtulunabilir. 

Ameliyatsız Fıtık Tedavisi Manuel Terapi

Öncelikle her fıtık problemi ameliyatlık değildir. Fıtık şikayeti ile başvuran bir hastanın  dikkatli bir şekilde radyolojik görüntüleri incelenmeli ve detaylı bir fizik muayenesi yapılmalıdır. Bu incelemeler sonucunda eğer dördüncü evre bir fıtık değilse yani ciddi bir omurilik ve sinir basısı olmayıp kuvvet ve his kaybı, idrar kaçırma gibi semptomlar yok ise ameliyatsız bir şekilde manuel terapi ile tedavi olması mümkündür. 

Manuel terapi ile ameliyatsız fıtık tedavisi sürecinde hasta ve terapist iş birliği oldukça önemlidir. Terapist kişiye özel ve uygun tedavisini uygularken hasta da terapistin verdiği ev egzersizleri ve günlük yaşam önerilerini uyguladığı takdirde ameliyatsız şekilde manuel terapi ile fıtık problemleri ortadan kalkar ve sağlığına kavuşur, hayat kalitesi yükselir. 

Manuel Terapi Nasıl Yapılır?

Manuel terapi nasıl yapılır sorusu birçok kişi için merak konusudur. Aslında manuel terapi adından da anlaşılacağı üzere hiçbir alet ve cihaz kullanmadan yalnızca elle yapılan özel teknikler içeren bir tedavi yöntemidir. Manuel terapi çok geniş bir teknik havuzuna sahiptir. Fizik Tedavi Uzmanı bu teknik havuzunda gerekli olan uygulamayı kişinin ihtiyacına, kendi bilgi ve tecrübesine dayanarak seçer ve uygular. Manuel terapi yalnızca el ile uygulanan bir yöntem olduğu için terapistin el hisleri ve el yetenekleri de oldukça önemlidir. Fizik Tedavi Uzmanı tamamen bilimin çatısı altında bulunup tecrübesini ve el yeteneklerini kullanarak manuel terapi uygular.

Boyun Fıtığı Manuel Terapi

Boyun fıtığı boyun bölgemizde bulunan 7 omurun hareket kabiliyetinin ve diziliminin bozulması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bozulan bu hareket kabiliyeti ve dizilimin sonucunda boyun omurları arasında bulunan diskler zamanla yıpranır ve bombeleşerek boyun fıtığı oluşur. Oluşan boyun fıtığı ise manuel terapi ile tedavi edilebilir. 

Boyun Fıtığının Manuel Terapi ile Tedavisi

Boyun fıtığını tedavi ederken; 

Fıtığın oluşum sebebi olan omurların doğru hareket ve dizilimi sağlanır. 

Özel manuel terapi teknikleri olan manipülasyon ve mobilizasyonlar uygulanır, 

Kaslara yönelik yumuşak doku mobilizasyonları yapılır, 

Egzersizler ile desteklenir. 

Uygulanan bu manuel terapi yöntemleri sonucunda fıtıklaşan disk üzerindeki yük alınır. 

Böylelikle boyun fıtığına bağlı olarak gelişen ağrı, hareket kısıtlılığı, kollarda uyuşma, karıncalanma ve kuvvet kaybı gibi problemler ortadan kaldırılır ve manuel terapi ile boyun fıtığı tedavi edilir. 

Manuel Terapi Faydalı Mı?

Günümüzde  oldukça fazla tedavi yöntemleri mevcuttur. Ama bunlardan hangisinin faydalı olduğu merak konusudur. Manuel terapi de faydalı mı değil mi sorusu merak edilen konulardan biridir. Manuel terapi uzman eller tarafından uygulandığı takdirde oldukça faydalı bir yöntemdir. Manuel terapiye özgü uygulanan tedavi teknikleri ile vücudun kendini iyileştirme mekanizması devreye sokulur ve herhangi bir ilaç, cihaz, alet gerektirmeden uygulandığı için hiçbir yan etkisi de açığa çıkmaz. Bu yüzden uzman eller tarafından uygulana bir manuel terapi oldukça faydalı bir tedavi yöntemidir.   

Fatih EVLİCE

Üniversite hayatımı Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi fizik tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde tamamladım.Üniversite hayatımı Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi fizik tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde tamamladım.