Medikal Masaj

Fiziksel anlamda vücudumuzla ilgili pek çok rahatsızlık türünde medikal masaj yöntemi ile tedaviye destek olunabileceğini biliyor muydunuz?

Medikal Masaj Nedir?

Öncelikle bilimsel anlamda medikal masaj nedir kavramını kısaca izah etmeye çalışalım. Daha sonra konumuzun diğer önemli ayrıntılarının neler olduğuna bakalım. Herhangi bir nedenle deformasyona, yani hasara uğramış vücut mekanizmasının zarar görmüş bölüm ya da bölümlerini masaj terapi yöntemi ile geri döndürme işlemine kısaca medikal masaj deniliyor. Son derece geniş bir uygulama alanına sahip bu yöntem pek çok manuel terapi kliniğinde oldukça başarılı bir şekilde yıllardır uygulanıyor. Elbette uygulayıcının yani terapistin bu alanda yeterli eğitime sahip olması aranması gereken ilk şarttır. Çünkü terapinin uzman olmayan kişiler tarafından gerçekleştirilmesi durumunda yararından çok zararı olabilir.

Spor Yaralanmaları Medikal Masaj Yoluyla Onarılıyor

Bu noktada çok kısa bir hatırlatma yapmakta yarar görüyoruz. Başta spor yaralanmaları olmak üzere kas zedelenmeleri ve benzeri sorunlar için yine bu yöntemi rahatlıkla kullanabiliyoruz. Bu çerçevede;

  • Bel ve boyun ağrıları
  • Vücut ağrıları
  • Kemik kireçlenmesinin önüne geçilmesi
  • Otonom sinir sistemi sorunları
  • Kifoz ve skolyoz tedavisine yardımcı olmak üzere
  • Kas fıtıkları
  • Akut yaralanmalar
  • Kan dolaşımı ile ilgili sorunlarınız varsa

Mevcut tıbbi tedaviye destek olarak medikal masaj yönteminden yararlanabilirsiniz. 

Mehmet ŞEN

Benim hayatımın merkezine aldığım özelliğim iyi bir izleyici olmam. İşim her ne kadar insan anatomisi üzerine ilerliyor olsa da duyguların anatomiye verdiği etkiyi gözardı etmek büyük hata olurdu. İnsan anatomisi psikoloji ile birlikte aynı çarklının zinciri olarak ilerler. Bu sebeple hastalarımla tedaviye başlamadan önce onları izlerim. Duygular ve reaksiyonlar hastalığın ilerleyiş biçimlerini en çıplak hali ile ele veren temel reflekslerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir