Sağlıklı bir bireyde omuz eklemi; temelde üç kemik yapının bir araya gelmesiyle oluşan bir eklemdir. Kol kemiği, köprücük kemiği ve kürek kemiğinin birbirleriyle eklemleşerek oluşturduğu ve çevresinde önemli sinir ve damar yapılarının yer aldığı omuz ekleminde, yumuşak doku veya kemik yapılarının dengesizliği veya sıkışması sorunlara yol açarak ağrıya neden olabilir. Omuz ağrısı, omuz ekleminde yer alan her türlü yapının iltihaplanması ve zedelenmesi sonucu ortaya çıkabilir. 

Tendon inflamasyonu, instabilite, kırık, artrit, kapsül yaralanması gibi nedenler ile ortaya çıkabilen omuz ağrısına eklem hareketlerinde kısıtlılık, omuz bölgesinde şişlik veya ödem, hassasiyet, omuz ekleminde sıcaklık artışı ve ciltte kızarıklık, kol, ön kol veya elde uyuşma, karıncalanma, elektriklenme hissi, omuz şeklinde bozulma, omzun arkası veya önünde çıkıntı ortaya çıkması gibi belirtiler eşlik eder. Ağrı geçici olabilir veya devam edebilir; tıbbi teşhis ve tedavi gerektirebilir.

En Sık Görülen Omuz Ağrısı: Sıkışma Sendromu 

En sık görülen omuz ağrısı nedeni olarak nitelendirebileceğimiz sıkışma sendromu, kolumuzu kaldırmamızı sağlayan kasların tendonlarının ve bu bölgedeki bursanın omuzu oluşturan kemik yapılar arasında sıkışması neticesinde oluşur. 

Elini sürekli ve uzun süreli yukarda kullanan mesleklerde, ev hanımlarında, yüzme ve voleybol gibi sporları yapan sporcularda daha sık görülen problem, omuzu kötü kullanma veya aşırı kullanma hastalığıdır. Sıkışma sendromu gerekli tedavi ve önleyici tedbirler alınmazsa tendonların tamamen yırtılmasıyla sonuçlanıp geri dönülemez sağlık problemlerine neden olabilir. 

Omuz ağrısı nasıl geçer?

Omuz ağrısının tedavisinde öncelikli olarak altta yatan sağlık sorununun doğru tespit edilmesi gerekmektedir. Sonrasında ise temel problemi çözecek şekilde omuz ağrılarının tedavisinde eklem traksiyonu, bantlama, manuel terapi ve egzersizler hem omuz kaslarını güçlendirecek hem de zedelenen dokuların daha hızlı iyileşmesini sağlayacak fizik tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. 

Omuz yaralanmalarında eklemde gelişen inflamasyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olmak amacıyla erken dönemde soğuk kompres uygulaması yapılabilir. Eklem yaralanması veya zedelenmesi durumunda ise zorlayacak hareketlerden kaçınılması ve hayat tarzının değiştirilmesi büyük önem arz etmektedir.

Omuz ağrısını önlemek için alınacak tedbirler

Omuz ekleminde yaralanma veya ağrıya yol açabilecek rahatsızlıkların önlenmesi adına bir takım tedbirler alınmalıdır. 

Omuz eklemine destek ve dayanıklılık sağlamak amacı ile omuz eklemini oluşturan kasların egzersizle güçlendirilmesi elzemdir. Fakat bu noktada yanlış egzersiz uygulamalarından kaçınılmalı, omuz eklemine zarar verebilecek riskli egzersizler bir uzman gözetiminde yapılmalıdır. Egzersiz planı kişinin yaşına, kemik ve kas yapısına uygun planlanmalı; yeterli ve dengeli beslenme düzenine geçilerek kas ve kemik sağlığının güçlendirilmesi gerekmektedir. 

Boyun ve omuz ağrısı nedir?

Boyun ve omuz, birden fazla sinir yolu ile yakından bağlantılıdır. Yaralanma meydana geldiğinde, beyin ağrı yollarını her zaman kaynağına kadar izleyemez ve hissettiklerimiz gerçekte olup bitenler olmayabilir. 

Omuz ve boyun ağrısının nedeni, bu yapılardaki kaslar, tendonlar ve bağlar dahil olmak üzere yumuşak dokuların yaralanması da olabilir. Ağrılar keskin, ancak aynı zamanda donuk, yanma, kramp, şok benzeri veya bıçaklama olarak da tanımlanabilir. Ağrı, boyun veya omuz sertliğine ve hareket açıklığı kaybına neden olabilir. Baş ağrısı oluşabilir. 

Omuz Ağrısı Nedenleri

Boyun ve omuz ağrısının aynı anda ortaya çıktığı durumlar da mevcuttur. Bu problemin sıklıkla görülen olası nedenleri arasında: 

  • Servikal fıtıklaşmış disk,
  • Servikal spondiloz olarak da adlandırılan servikal omurgadaki dejenerasyon, servikal osteoartrit, servikal dejeneratif disk hastalığı ve omurganın diğer aşınma ve yıpranmaları, 
  • Hem boyuna hem de omuza bağlanan Levator skapula ve trapezius gibi kaslardaki gerginlik,
  • Bir çarpışma boynun yana doğru bükülmesine neden olduğunda, boyun ve omuz arasındaki sinirleri aşırı gererek iğne yaralanması olarak adlandırılan Stinger yaralanması da boyun-omuz ağrısına sebep olabilir.

Boyundaki bu problemler omuzda uzun süreli, kalıcı ve sürekli ağrılara sebep olabilmekte hatta kollara da yayılabilmektedir. 

Bir veya iki haftadan uzun süren herhangi bir boyun veya omuz ağrısına güçsüzlük, uyuşukluk, baş dönmesi, mide bulantısı veya koordinasyon sorunları gibi rahatsız edici herhangi bir belirti veya semptom eşlik ediyorsa zaman kaybetmeden mutlaka bir uzmana danışmak gerekmektedir. Lenfödem tedavisi hakkında paylaştığımız içeriğe göz atmayı unutmayın.

8 yıllık bir fizyoterapist olarak söyleyebilirim ki herkesin hastalık anlayışı ve ağrı algısı çok farklı. Her hastayı kendi yaşantısı içerisinde anlamak, saygı duymak ve bu farkındalıkla tedavi etmek gerekli.