Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Sonrası Fizik Tedavi

Fizyoterapi ameliyat sonrasında da kullanılabilen bir tedavi yöntemidir. Temassız travmalar, yaralanmalar, direkt darbe alınması, yüksekten düşme, trafik kazası, iş kazaları gibi sebepler ile ön çapraz bağlarda kopma ve yırtılma durumları meydana gelebilir. Zemin şartlarının uygun olmaması, hastanın kas gücünün yetersizliği, tehlikeli hareketler, zayıf anatomik yapılar vb. sebeplerden dolayı yaralanmalar görülebilir.

Menisküs yırtığı, iç ve dış bağ yırtıkları vb. durumlarda cerrahi işlem gerekebilmektedir. Özellikle kişi sporcuysa ve iş yaşantısına devam edecekse, ön çapraz bağ yırtılması ile birlikte farklı bir rahatsızlık da baş gösteriyor ise ilk planda cerrahi tedavi yöntemleri düşünülmektedir. Cerrah, uygun greft bulunması ve ameliyat zamanı belirleme noktasında kararını verdikten ve ön çapraz bağ temini yaptıktan sonra cerrahi işlemi gerçekleştirir. Bundan sonraki kısım ise tamamen fizyoterapi ve rehabilitasyon gerektirmektedir. Fakat kişi sporcu değil ise manuel tedavi ve klinik egzersiz metodlarının kombine tedavisi ile birlikte eski yaşamına geri dönebilmektedir.

Yaralanma olduğu durumda kişinin yapmakta olduğu aktiviyete son vermesi, diz çevresine buz kompleksi uygulaması gerekir. Kesin tanı ile birlikte ameliyat kararı alınır ya da alınmaz.Fakat eğer ameliyat kararı alındıysa; ameliyatın başarılı olabilmesi için aşağıdaki fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamaları gerekli olmaktadır;

  • Buz uygulaması ve kompresyon amaçlı bandaj uygulanmalıdır.
  • Başlangıç aşamasında koltuk değneği kullanılmalıdır.
  • Dizi tam destekleyen dizlik kullanımı da tavsiye edilebilir.
  • Zedelenme ve yırtılma öncesi aktivitelerin devamı için fizik tedaviye başlanmalıdır.

Ayrıca manuel terapi yaklaşımları ve egzersizler ile hastanın aktivitelerine ilk günkü gibi devam etmesine yardımcı olur. Ameliyat sonrasında hastaların bu durumu, terapi ve egzersiz olmadan atlatması mümkün değildir. Bu süreç hareketsiz bir şekilde evde geçirildiğinde diz daha kötü bir hal alabilir. Ayrıca fizik tedavi ve manipülasyonda amaç tamir edilen bağda tekrar bir zedelenmeye mahal vermemektir.

Kayropraktik merkezlerinde fizyoterapistler eşliğinde bu konuda hizmet alınabilmektedir. Ayrıca hastanın erken dönemde diz ekleminin hareketliliğini sağlamak da temel amaçtır. Dizde donma meydana gelebileceği gibi hasta dizini dahi kullanamayabilir. Ameliyat sonrasındaki 2 hafta pek çok hastada ciddi ağrılar meydana gelir. Bu ağrıların manuel terapi ile azalacağı gibi şişlik de iner. Hareketsizlikten dolayı zayıflayan kasların kuvvetlenmesi sağlanır. Eklem sertlikleri de elle tedavi edilerek yumuşatılır. Süreç ilerledikçe, hasta koltuk değneklerine ya da başka bir kişiye bağımlı olmadan yaşamını idame ettirebilir hale gelir. Bu süreç ortalama 3 hafta sonunda tamamlanmaktadır

Mehmet ŞEN

Benim hayatımın merkezine aldığım özelliğim iyi bir izleyici olmam. İşim her ne kadar insan anatomisi üzerine ilerliyor olsa da duyguların anatomiye verdiği etkiyi gözardı etmek büyük hata olurdu. İnsan anatomisi psikoloji ile birlikte aynı çarklının zinciri olarak ilerler. Bu sebeple hastalarımla tedaviye başlamadan önce onları izlerim. Duygular ve reaksiyonlar hastalığın ilerleyiş biçimlerini en çıplak hali ile ele veren temel reflekslerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir